Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Návrat tramvají na Václavské náměstí se blíží. Vedení města hledá zhotovitele

29. 09. 2022 - Vincenc Novák

Návrat tramvají "pod koně" je zase o něco blíže své realizaci. Dopravní podnik hlavního města Prahy vypsal tendr na zhotovitele této významné dopravní stavby.

Tramvajová trať na Václavském náměstí existovala od roku 1884 do 80. let 20. století. Tehdy tramvaje jezdily středem náměstí a ikonicky "objížděly" pomník sv. Václava. V nové podobě budou jezdit po stranách náměstí podél nových stromořadí, před budovou Národního muzea se stočí směrem k Vinohradské třídě, kde již můžeme vidět připravené koleje z doby rekonstrukce v roce 2019.

Díky obnovené trati na Václavském náměstí dojde ke zmírnění provozu především v dnes velmi přetíženém úseku v okolí stanice metra I.P. Pavlova. Nové spojení bude důležité také pro případ mimořádných událostí, kdy umožní náhradní vedení tramvajové dopravy.

Návrat tramvají na Václavské náměstí je součástí celkové revitalizace tohoto významného veřejného prostranství. Autorem proměny "Václaváku" je kancelář Cigler Marani Architects, jejíž projekt pochází již z roku 2005. Součástí projektu je výsadba nových stromů, rozšíření prostoru pro pěší či celkové zvelebení jednoho z nejvýznamnějších českých náměstí. Zeleň bude nově zalévána prostřednictvím podzemních retenčních nádrží, díky kterým se využije zachycená dešťová voda. Nádrže budou mimo jiné plnit také tzv. akumulačně-retenční funkci, díky které mají snižovat přetížení stokové sítě.

Zdroj obrázku: Archiv IPR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram