Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Nadace České spořitelny rozdala ceny za největší přínos českému školství

24. 03. 2021 - Pražský inovační institut

Na slavnostním předání Cen Nadace České spořitelny byly tradičně oceněny osobnosti, které se nejvíce zasadily o pozitivní změny ve školství v uplynulém roce. České školství prožilo mimořádně netradiční rok a stejně jako se výuka v českých školách už více než rok odehrává distančně, i předávání ocenění Nadace České spořitelny proběhlo online formou. Ocenění získali sociolog Daniel Prokop, předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová a Česká televize.

„Uplynulý rok byl pro všechny neobvyklý, rok, který zasadil rány, které se budou pomalu a dlouho hojit a svět po covidu už nebude stejný. Zároveň se ale otevřely nové příležitosti a hlavně pozitivní trendy,“ uvedl na úvod předávání cen Ondřej Zapletal, ředitel Nadace ČS.

Ta pro zmírnění dopadů koronavirové krize na české školství vyčlenila 25 milionů korun. Pomoc byla cílena na nejvíce ohrožené děti, například na projekt Česko digital nebo na distanční doučování organizované neziskovou společností Člověk v tísni.

Prvním z laureátů je sociolog Daniel Prokop. Ten se dlouhodobě zaměřuje na výzkum sociálních problémů, působí na fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a založil výzkumnou společnost PAQ research. Je spoluautorem hlavních směrů vzdělávací politiky strategie 2030+, konkrétně části o nerovnostech. Během pandemie zrealizoval řadu analýz mapujících dopady uzavření škol na nerovnosti, wellbeing dětí a postojů veřejnosti ke školství. Zabývá se souvislostmi mezi sociálními problémy a vzděláváním.

Druhé ocenění převzala předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová. Učí angličtinu na Gymnáziu Josefa Jungmanna v Litoměřicích a organizaci, která sdružuje učitele z celé republiky, vede už od roku 2017. Co podle ní pandemie přinesla pozitivního?

„Budeme si mnohem více vážit toho, co nám dřív přišlo samozřejmé, například vidět se všichni pohromadě ve třídě. A také doufám, že si rodiče a veřejnost uchovají vhled a zájem o vzdělávání jejich dětí,“ uvedla Mazancová. Mnohem více se podle ní nyní o vzdělávání dětí mluví a je vnímáno jako oblast, do které má být investováno.

Zvláštní ocenění získal Josef Prokeš. Řidič autobusu v brněnské městské hromadné dopravě se o mimořádné ocenění zasloužil tím, že v září minulého roku odmítl vyjet na obvyklou trasu s autobusem, na kterém byla politická reklama namířená proti inkluzi. Svým protestem rozvířil mediální debatu na téma inkluze v českém vzdělávacím systému.

Posledním laureátem byla Česká televize. Ta velmi rychle na uzavření škol v březnu 2020 zareagovala zařazením pravidelného vysílání pořadu UčíTelka.

„Věděli jsme, že televize je přístroj, který stojí v každé české domácnosti a chtěli jsme umožnit rodinám, které mají buď těžší přístup k počítači nebo špatný přístup k internetu, aby i jejich děti měly přístup ke vzdělání,“ říká Petr Dvořák, generální ředitel České televize. 

UčíTelka a později portál ČT edu se staly symboly první vlny pandemie v Česku. Česká televize pokračuje s rozšiřováním nabídky vzdělávacích pořadů pro školní děti i nadále, v poslední době kromě videí pro přípravu na přijímací zkoušky na střední školy zařadila také pořad Dáme to!, ve kterém maturanti radí svým vrstevníkům, které také zkouška čeká, jak nejlépe na její úspěšné zvládnutí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram