Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Na úřadu na nás koukali jako na mimozemšťany, říkají autoři projektu Pražskej salát

07. 04. 2021 - Patrik Vodrážka

Studenti a absolventi ze Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia vybudovali vlastní hydroponickou farmu, kterou v současné době staví na střeše obchodního centra Nový Smíchov. V testovacím provozu za poslední rok vypěstovali více než tři tisíce rostlin. Připravovali se na to celý rok. Sestrojili několik testovacích farem. Šestkrát systém předělali. Spálili několik čerpadel. Doposud vypěstovali 3247 rostlin, 423 jich zahynulo, 120 jich laboratorně otestovali a zbytek snědli. “Stali jsme se registrovanými zemědělci, na úřadu Prahy 5 na zemědělce ze Smíchova koukali jak na mimozemšťany. Na podzim ale laboratorní testy ukázaly, že naše zelenina je složením zcela nezávadná, a tak jsme se rozhodli náš sen posunout k realizaci,” říká Michael Kalista, absolvent smíchovské průmyslovky, který má projekt Pražskej salát na starosti.

Jak celý projekt vznikl?

Vše začalo na podzim roku 2019. Tehdy nás napadlo postavit si malý hydroponický systém. V laboratoři na smíchovské průmyslovce se nám podařilo tento systém rozběhnout a vypěstovat pár kytek. Na jaře jsme začali následně pěstovat i venku a vybudovali tak větší farmu na střeše dílen ve škole. Byl to spíš takový prototyp a testovali jsme, jestli lze vůbec pěstovat ve městě jídlo. Systém se nám nakonec podařilo dotáhnout a na rozdíl od jiných řešení zejména v západní Evropě využívá velmi málo vody a je tak ještě o něco více ekologičtější, a hlavně lehčí a efektivnější.

Jak to celé funguje?

Jedná se o hydroponický způsob pěstování, díky čemuž je rostliny možné pěstovat přímo ve městě. Díky tomuto způsobu se uvolňuje o 92 % méně vody oproti běžným způsobům pěstování. Rostliny navíc rostou rychleji, neboť v živném roztoku jsou na rozdíl od půdy živiny rozpuštěny rovnoměrně a pomocí vody rozváděny k celému kořenovému systému rostlin. Další výhodou je, že rostliny nejsou ošetřené herbicidy a pesticidy, škůdci jsou likvidováni přírodními postřiky z bylin.

Jak jste se s vaším projektem dostali na střechu jednoho z pražských obchodních center?

Po Novém roce jsme začali jednat se společností Kleppiere, která provozuje několik desítek obchodních center po celé Evropě. Podařilo se nám dohodnout spolupráci a v současnosti tak na střeše nám nejbližšího obchodního centra Nový Smíchov stavíme první pražskou střešní hydroponickou farmu určenou pro komerční provoz. Aktuálně je farma v testovacím provozu a do konce dubna bychom ji chtěli spustit naplno. Farma se rozkládá na přibližně 400 m2.

Co můžeme z hydroponické farmy očekávat?

Můžete se těšit na čerstvou listovou zeleninu a bylinky od května až do konce října. Bude možné je ochutnat ve vybraných restauracích, ale také na některých farmářských trzích v online supermarketech. Novinky zveřejníme vždy na webových stránkách farmy - www.prazskejsalat.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram