Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Na učilištích se chystá posílení všeobecného vzdělávání

02. 11. 2023 - Aneta Havránková

Finanční a vzdělanostní propast se nevyhýbá ani nejmladší generaci. Ukázalo se, že v prvním ročníku učilišť je až polovina žáků finančně negramotná. Tuto informaci uvedla České školní inspekce ve své studii, která navíc odhalila, že česká mládež má také závažné potíže se čtením a matematikou. Náměstek ministra školství Jiří Nantl proto chystá plán, jehož cílem je provést zásadní změny ve vzdělávání na učilištích.

Inflace, a její dopady na běžné životy, byla jednou z klíčových otázek, na kterou byli středoškoláci dotázáni. Až 90 procent z nich správně pochopilo, že inflace znamená, že za stejný obnos peněz nakoupíme méně. Avšak zde se objevuje rozdíl mezi maturitními a nematuritními obory, kdy jen tři čtvrtiny studentů nematuritních oborů vybraly správnou odpověď. Každý desátý student si dokonce myslí, že inflace znamená snížení mezd.

"Nejvyšší podíl, přes 50 procent finančně negramotných žáků, máme ve středních odborných školách bez maturitní zkoušky," řekl k průzkumu ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal. "Když není většina z nich finančně gramotná, těžko zvládnou provozovat živnost," dodal náměstek ministra školství Jiří Nantl z ODS pro novinky.cz.

Nantl navrhuje zlepšení kvality vzdělávání na oborech, které připravují studenty na manuální práci. Cílem není výuka klasické literatury nebo složitých matematických vzorců, ale získání základní gramotnosti a finančních dovedností. "Nepředstavujme si, že si učeň bude číst Vergilia. Jde o to, aby byl gramotný,"uvedl. Podle něj je také většina učňů na hranici matematické a čtenářské gramotnosti.

Realita je však neúprosná: řemeslníci potřebují nejen odborné dovednosti, ale také schopnost zacházet s financemi, rozumět textu a komunikovat v cizím jazyce. Změna vzdělávání na učilištích musí být propojená s praxí tak, aby byla efektivní. Tato iniciativa má za cíl připravit mladé lidi na pracovní trh a umožnit jim úspěšnou budoucnost jako zruční a finančně gramotní občané.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram