Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Na pomezí Vinohrad a Žižkova pojmenovali autobusovou zastávku podle postavy z filmu Vrchní, Prchni!

09. 02. 2022 - Daniel Kapek

Zastávka U Prdlavky slouží od začátku prosince. Nese název podle přezdívky Dalibora Vrány z filmu Vrchní, prchni!, jenž se v této lokalitě točil. Označník odhalil scénárista filmu a herec Zdeněk Svěrák.

Zastávka vznikla díky prodloužení autobusové linky 101, která dnes jezdí ze Skalky přes Vršovice až do zastávky Viktoria Žižkov, do nedávna známé pod názvem Husinecká. Zastávka je umístěna u křižovatky ulic Slavíkova, Vozová a Kubelíkova.

O prodloužení autobusové linky číslo 101 dlouhodobě usilovaly městské části Praha 2 a Praha 3. Vinohrady a Žižkov jsou hustě obydlené čtvrti a v mnohých místech byly zastávky městské hromadné dopravy pro některé obyvatele těchto čtvrtí vzdálené.

Přímé autobusové spojení měla tato část Žižkova naposledy na konci 90. let v podobě linky 140 ve směru na Palmovku. Jednalo se o pozůstatek kdysi vytíženého trolejbusového a později autobusového přepravního spojení průmyslových Vysočan a Hloubětína, kde v minulosti fungovaly továrny nejen ČKD. Žižkov byl v té době považován za spíše dělnickou čtvrť.

Chcete zastávku domů?

Některým lidem se název zastávky natolik zalíbil, že zastávkové tablo odcizili. Nenechavost lidí nakonec způsobila, že Dopravní podnik hl. m. Prahy zahájil prodej na svém e-shopu. K zakoupení jsou dvě varianty: reálná velikost za 50 korun a zmenšená za 25 korun.

Zastávka zakládá novou kategorii zastávek

Nová zastávka U Prdlavky nese jméno odkazující k přezdívce titulní postavy filmu Vrchní, prchni! Filmový knihkupec Dalibor Vrána v těchto místech bydlel. Jako „Prdlavka“ byl ve filmu svými sousedy označován proto, že jezdil tříkolovým vozítkem velorex, vysvětlil scenárista české filmové komedie z 80. let 20. století Zdeněk Svěrák.

Názvy pražských zastávek rozdělil do několika kategorií. Neutrální je například U Lípy, roztomilá Ovčí Hájek, erotická Divoká Šárka, absurdní Zelená Liška nebo nudná Správa sociálního zabezpečení. Zastávka U Prdlavky prý zakládá novou kategorii zábavných názvů zastávek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram