Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Pexels.com

Na filozofických fakultách hrozí stávka. Učitelé žádají zvýšení platů

14. 02. 2023 - Vincenc Novák

Na českých filozofických fakultách stoupá nespokojenost tamních kantorů s výší platů. Rozdíly mezi jejich platy a výdělky jejich kolegů ze základních a středních škol činí až desítky tisíc korun. Odlišnosti však panují i mezi jednotlivými fakultami.

32 400 korun ve hrubém. Tolik v loňském roce pobíral docent z pražské Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Průměrná cena nájmu v Praze přitom v loňském prosinci činila 28 140 korun. Učitelé na humanitních oborech proto bijí v posledních dnech a týdnech na poplach. Nízké platy ve svém důsledku mohou v budoucnu vést k odlivu učitelů, kteří budou chybět.

A nejedná se pouze o budoucnost. Již dnes mnoho akademiků z humanitních oborů odchází učit na nižší stupně vzdělávání či do komerční sféry, kde dostanou lepší platové ohodnocení. Je navíc paradoxem, že středoškolští učitelé pobírají vyšší platy než jejich vysokoškolští kolegové, kteří je na učitelskou kariéru připravovali.

Rozdíly však nepanují pouze mezi jednotlivými stupni vzdělávání, ale i mezi jednotlivými vysokoškolskými obory. Zatímco na filozofické fakultě činí plat docenta okolo 32 tisíc korun, na "sesterské" 2. lékařské fakultě je to přes 70 tisíc. Oba docenti přitom učí, zkoušejí, vedou práce a věnují se odborné publikační činnosti.

Členové Akademického senátu FF UK již vyzvali studenty a pedagogy, aby se připravili na stávkovou pohotovost. Zároveň ostatní vyzvali, aby se přidali k protestům. AS zároveň vyzval vedení Univerzity Karlovy, aby aktuální situaci řešilo.

Univerzity v současné době využívají tzv. systém koeficientů ekonomické náročnosti oboru pocházející z 90. let. Tehdy byly humanitní obory na českých vysokých školách silně finančně znevýhodňovány. Dnes je tento systém používán, přestože není nikterak závazný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram