Cookie Consent by Free Privacy Policy website

MŠMT pořádalo 4. ročník konference o vzdělávací činnosti vysokých škol

12. 09. 2023 - Šimon Hauser

Ve dnech 7. a 8. září 2023 uspořádalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) čtvrtý ročník konference s názvem "Dny vzdělávací činnosti vysokých škol." Tato událost se stala platformou pro diskuzi o klíčových tématech v oblasti vysokoškolského vzdělávání, s důrazem na úlohu studentů ve vzdělávání. Konference také zkoumala aktuální témata vysokoškolského prostředí, včetně udržitelného chování na univerzitách a role umělé inteligence ve výuce.

Ministr školství Mikuláš Bek /STAN/ zdůraznil význam vzdělávací činnosti na vysokých školách a potřebu začlenit ji do hlavních diskuzí. "Vzdělávací činnost je nejzákladnější rolí vysokých škol, která někdy neprávem stojí mimo hlavní diskuze, a proto si vážím tématu letošní konference Dny vzdělávací činnosti: Student*ka na prvním místě," řekl. Ministerstvo investuje 15 miliard korun do programu Výzkum, vývoj, vzdělávání který má posílit materiální a infrastrukturní zázemí, upravit studijní programy a rozvíjet pedagogické dovednosti vysokoškolských učitelů.

MŠMT aktuálně připravuje výzvu na podporu udržitelnosti a zelené transformace na veřejných vysokých školách. Tato iniciativa je v souladu s pilířem REPower EU, který vznikl v reakci na světovou energetickou krizi vyvolanou ruskou invazí na Ukrajinu. V České republice bude nová výzva podporovat energetickou bezpečnost a transformaci, a současně se bude zaměřovat na vývoj nových "zelených" dovedností a kvalifikací pro pracovní pozice. Cílem je vytvořit a inovovat studijní programy, strategické dokumenty vysokých škol a kurzy celoživotního vzdělávání, které šíří zelené dovednosti mezi veřejností.

Vysoké školy v České republice již čerpají 3 miliardy korun z Nástroje pro oživení a odolnost. Skrze Národní plán obnovy představují nové atraktivní studijní programy v progresivních oblastech od roku 2022. Tato podpora od Evropské unie umožňuje univerzitám držet krok s aktuálními výzvami a směřovat k udržitelné budoucnosti.

Mezi příklady nových studijních programů patří:

  • Mendelova univerzita v Brně: Podpora pěti studijních programů, včetně "Udržitelnosti a cirkulární ekonomiky" a "Biomateriálů," který zahrnuje principy trvale udržitelného rozvoje produktů a cirkulární ekonomiky.
  • Masarykova univerzita v Brně: Spuštění distančního programu "Design informačních služeb" s důrazem na designové myšlení a efektivní informační služby.
  • Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem: Příprava osmi nových profesně zaměřených studijních programů, včetně "Průmyslové energetiky," "Biomedicínské techniky" a "Ochrany a podpory zdraví."
  • Česká zemědělská univerzita v Praze: Rozvoj studijního programu "Precizní zemědělství."
  • Univerzita Hradec Králové: Zavedení čtyř kurzů celoživotního vzdělávání pro pedagogické pracovníky, učitele informatiky a ICT koordinátory.

Kromě toho Akademie múzických umění v Praze investuje do nového výukového vybavení a zavádí jedenáct nových kurzů. Tyto kroky ukazují, že české vysoké školy aktivně reagují na současné výzvy a přispívají k budoucí udržitelnosti a rozvoji vzdělání.

Zdroj úvodního obrázku: MŠMT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram