Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Zdroj: Unsplash

MŠMT: podpora aktivního životního stylu 

05. 06. 2023 - Tereza Benešová

Pohyb chrání před závažnými onemocněními a může prodloužit život ve zdraví. Tento fakt potvrzuje zpráva Světové zdravotnické organizace a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Step Up (Zvedněte se!). 

Z této zprávy vychází jasný výsledek - lidé trpí špatnou fyzickou kondicí a potřebují více pohybu. Intervence v této oblasti je zapotřebí hlavně ve školách. Česká školní inspekce proto provedla šetření, aby zjistila, jak je na tom fyzická zdatnost dětí. 

Jeho výsledky ukázaly, že je nezbytné se zabývat pohybovými aktivitami dětí a školáků. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy se přímo zabývá těmito otázkami a prosazuje opatření, která podporují pohybovou aktivitu ve školách.

V září 2022 byla založena multisektorová platforma Aktivní Česko, jež má za cíl vytvářet intenzivnější hlas ve prospěch zdravého pohybu. Přidaly se k ní podnikatelské subjekty z oblasti zdravotnictví, sportu, volného času, veřejné správy i cestovního ruchu. 

19. května 2023 se pak v prostorách 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze uskutečnil za podpory MŠMT Národní summit Aktivní Česko. Vedoucí ministerstva Ondřej Andrys uvádí: "Všichni víme o pozitivních benefitech pohybu. Přesto je situace v České republice stále velkou výzvou. Podporujeme iniciativu Aktivní Česko a připravujeme opatření na podporu pohybových aktivit. Kromě dětí, žáků a studentů se budeme snažit motivovat k pohybu i naše zaměstnance." Na summitu se objevili zástupci Evropské federace EuropeActive, české kanceláře WHO a dalších zdravotnických a sportovních institucí

Chceme-li zlepšit zdraví lidí a ušetřit zdravotnické náklady, je potřeba podpořit pohybovou aktivitu dospělých. Multisektorová iniciativa, kterou prosazuje MŠMT, se o to snaží.

Zdroj: MŠMT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram