Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Ministr zdravotnictví Blatný skončil

11. 04. 2021 - Daniel Kapek

V nedávné době proběhlo několik vládních rošád. Jako první byl odvolán ministr zdravotnictví Jan Blatný. Nahradil ho ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady  Petr Arenberger. „Jako důvod beru politické rozhodnutí, na které má pan premiér právo,” sdělil Blatný médiím. Dnes už bývalý ministr zdravotnictví dále uvedl, že má čisté svědomí. „Rozhodoval jsem se na základě dat a analýz. Dá se to interpretovat tak, že se i pan premiér domnívá, že jsme z nejhoršího venku.”

Prezident Miloš Zeman již nějakou dobu požadoval odvolání Blatného, ministra zahraničí a šéfky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), kvůli jejich postoji k ruské vakcíně Sputnik V. „Stál jsem za používáním pouze schválených vakcín. Jen tak můžu zaručit, že lidem pomohou. Stejně tak je to i s léky,” uvedl Blatný

Odvolání ministra kritizuje i opozice

Velmi kontroverzní může být i to, že Blatný o svém odchodu nevěděl ani den předem. „Premiér nám to neoznamoval a ani nám to neřekl,” oznámil Blatný. Původně mělo dojít taktéž k výměně ministra školství Roberta Plagy, ten ale ve vládě zůstává i nadále. Skončit měl i ministr školství)

Novým ministrem zdravotnictví se stal ředitel pražské vinohradské nemocnice Petr Arenberger

Na rozdíl od Blatného, ministr Arenberger otevřeně mluví o možnosti vakcinace ruskou vakcínou Sputnik V. Připouští však, že je to stále neschválený preparát a při vakcinaci touto látkou musí být pacient seznámen s experimentálním použitím této vakcíny.

O Sputnik by se tak podle Arenbergra mohl stát zajímat při klinickém zkoušení postupem respektovaným úřady EU. V takovém případě by podle jeho dřívějších vyjádření stačil souhlas etické komise a SÚKL, což by zabralo nanejvýš měsíc.

Blatný neměl být jediný končící ministr

Společně s Blatným měl ve středu skončit i ministr školství Robert Plaga (za vládní hnutí ANO). Ten, navzdory spekulacím, ministrem zůstal.

Premiér Plagu kritizoval kvůli jeho odmítání úředních maturit. Premiérovi se nelíbil ani plán na návrat žáků do škol, který ale následně kabinet schválil, a žáci se v pondělí 12. dubna vrátili v rotačním systému do lavic.

Zdroj foto: vlada.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram