Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Zdroj: Unsplash

Mezinárodní výzkum dovedností dospělých 

06. 06. 2023 - Tereza Benešová

Mezinárodní výzkum dovedností dospělých PIAAC, který probíhá v České republice od 1. září 2022 do 31. července 2023, je unikátní výzkumnou iniciativou, jejímž cílem je zjistit, jak jsou naši dospělí občané ve věku 16 až 65 let připraveni na výzvy současné doby na trhu práce i v občanském a osobním životě. 

Výzkumu, který vypracovala Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), se účastní více než tři desítky zemí z celého světa. Jeho cílem je zjistit, jak jsou dospělí v jednotlivých zemích vybaveni dovednostmi pro jejich každodenní život a uplatnění na trhu práce – od vyhledávání informací a orientace v textu po práci s čísly a grafy. 

V ČR je výzkum realizován Národním pedagogickým institutem ČR (NPI ČR) pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Sběr dat zajišťují výzkumné agentury STEM/MARK a MEDIAN prostřednictvím vyškolených tazatelů v domácnostech po celé České republice. 

V prvním cyklu výzkumu (2011–2012) dosáhli čeští dospělí průměrných až lehce nadprůměrných výsledků. V druhém cyklu se tedy dozvíme, jak se ČR umístí ve srovnání s ostatními zeměmi a zda se dovednosti českých dospělých za posledních 10 let změnily. 

Do 15. května se do výzkumu zapojilo 3 500 dospělých, avšak cílem je do konce července 2023 sehnat 5 000 respondentů. „Všem osloveným tazatelům vyjadřujeme vděčnost za účast a vyjádření cenných názorů. Díky Vám budeme moci poskládat reálný a dostatečně pestrý obrázek o naší společnosti,“ vyzývá k účasti koordinátorka výzkumu Michaela Rӧschová z NPI ČR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram