Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Maturanti by se mohli vrátit do lavic počátkem března

09. 02. 2021 - Pražský inovační institut

Vláda na pondělním jednání uložila Ústřednímu krizovému štábu (ÚKS) rozpracovat podmínky návratu některých žáků a studentů na přelomu února a března do lavic. Týkat se mají zatím studentů posledních ročníků středních škol s maturitou, později pak také středoškoláků s praktickou výukou. Zásadním předpokladem pro jejich usednutí do lavic má být testování, které by se mělo odehrávat přímo ve školách a vzorky by si měli odebírat sami studenti jednou za týden až čtrnáct dní. 

Předseda ČSSD Jan Hamáček v pondělí odpoledne na tiskové konferenci strany poznamenal, že se ještě musí systém testování dopracovat a zajistit nákup testů a jejich distribuci. V případě, že se bude testovat a nastaví se i pravidla, vrátí se nejdříve maturanti. Ostatní školáci by se postupně vraceli po týdnech. Další by do lavic usedli od 8. března. Ještě předtím se musí podle Hamáčka a ministra zdravotnictví Jana Blatného uskutečnit pilotní projekt testování, do kterého budou zapojeny jen některé školy. První fáze se týká zhruba 98 tisíc středoškoláků a 30 tisíc zaměstnanců škol.

Testy ještě musí projít schválením

Samotné testy, které se pak budou používat, ještě musí schválit ministerstvo zdravotnictví. Vybrané testovací sady by pak mohly být dostupné do měsíce od objednání. Vyplývá to z materiálu ministerstva školství (MŠMT), který popisuje jednotlivé typy testů. Posuzovány byly testy osmi českých i zahraničních výrobců. V současné době se zvažuje jak testování pomocí takzvaných PCR testů, které musí být vyhodnoceny v laboratoři, tak pomocí antigenních testů, jejichž výsledek je znám v řádu minut. Řeší se i způsob odběru, jak potvrdil ministr zdravotnictví na tiskové konferenci. Testování musí podle něj být takzvaně neinvazivní, vzorek by se tedy mohl odebírat například z přední části nosu, vykloktáním nebo odplivnutím sliny do nádobky. 

Ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová však v minulém týdnu upozornila, že zatím nebyl povolen žádný test, který nevyžaduje odběr a vyhodnocení zdravotníkem. O případné povolení musí dle ní požádat výrobce vybraných sad. Prozatím jsou povolené samoodběry pouze u některých typů testů vyhodnocovaných v laboratoři. V Česku by měl podle MŠMT být prostor pro 35 tisíc testů denně, což by stačilo pro poslední ročníky. 

Pravidelné testování a bezpečný návrat do školy

Pravidelné testování ve školách by mělo zajistit bezpečný návrat studentů i v současné epidemické situaci. V současnosti do škol dochází podle pátého stupně PES pouze žáci prvních a druhých tříd základních škol, žáci speciálních a mateřských škol. Organizace testování by podle manuálu ministerstva neměla být tak náročná, protože středních škol je výrazně méně než základních. 

Fotografie od uživatele Andrea Piacquadio ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram