Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Masarykova knihovna: Nový poklad v Praze

26. 08. 2023 - Šimon Hauser

Praha má novou atrakci pro milovníky knih a historie. Masarykova knihovna, která uchovává unikátní sbírku knih a dokumentů prezidenta T. G. Masaryka, byla slavnostně otevřena veřejnosti. Knihovna je součástí Masarykova ústavu a Archivu AV ČR, který se zabývá výzkumem českých a středoevropských dějin, filozofie, vědy a kultury.

Masarykova knihovna disponuje více než 200 tisíci svazků, z nichž mnohé jsou opatřeny Masarykovým podpisem, poznámkami nebo dedikacemi. Knihy pocházejí z různých období Masarykova života a odrážejí jeho široké zájmy a erudici. Mezi nejcennější patří například první vydání Husovy Postily, kterou Masaryk dostal jako dar od svého otce, nebo první vydání Kanta, které Masaryk používal při svých studiích v Lipsku.

Knihovna také obsahuje sbírku bibliofila R. Hirsche, která čítá 70 tisíc svazků, z toho 11 500 starých tisků. Hirsch byl přítel Masaryka a podporoval jeho politickou činnost. Jeho sbírka obsahuje vzácné exempláře knih z oblasti humanismu, reformace, renesance, baroka a osvícenství.

Prostor je rozdělen do čtyř dílčích knihoven, které odrážejí historický vývoj instituce. První je původní Masarykova knihovna, která byla založena v roce 1938 jako součást Masarykova ústavu pro studium demokracie. Druhá je knihovna Československé akademie věd, která byla založena v roce 1952 jako nástupce Masarykova ústavu. Třetí je knihovna Ústavu T. G. Masaryka, který byl obnoven v roce 1990 po pádu komunistického režimu. Čtvrtá je knihovna Masarykova ústavu a Archivu AV ČR, který vznikl v roce 2007 sloučením Ústavu T. G. Masaryka a Archivu AV ČR.

Masarykova knihovna je významným zdrojem informací pro studium českých a středoevropských dějin, filozofie, vědy a kultury. Knihovna nabízí možnost konzultací s odbornými pracovníky, přístup k digitálním databázím a elektronickým zdrojům, možnost zapůjčení knih a organizaci kulturních a vzdělávacích akcí.

Masarykova knihovna je otevřena od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin. Vstup je zdarma. Knihovna se nachází na adrese Gabčíkova 10, Praha 6 - Dejvice. Pro více informací navštivte webové stránky Masarykova ústavu a Archivu AV ČR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram