Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Magistrát hlavního města Prahy a Univerzita Karlova  otevřou unikátní vzdělávací prostor v Kampusu Hybernská

02. 09. 2022 - Pražský inovační institut

Didaktikon, který bude slavnostně otevřen v úterý 6. září 2022 v 10 hodin, je centrem vzdělávání a kreativity, které cílí zejména na žáky a studenty základních a středních škol a jejich pedagogy. Mladí návštěvníci si budou moci osahat exponáty postavené na mezinárodních vědeckých znalostech, vyzkoušet si, jak lze vědu uplatňovat v praxi, a zjistit, proč je důležité na svět nahlížet pohledem různých vědeckých oborů. 

Na slavnostním zahájení promluví rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková, manažerka a odborná garantka Didaktikonu Tereza Martínková Bártlová, ředitelka Kampusu Hybernská Ema Pospíšilová, pražská zastupitelka Mariana Čapková, náměstek ministra školství Václav Velčovský a prorektor pro vnější vztahy UK Martin Vlach.  V 11:30 pak Didaktikon navštíví první studenti. Pro veřejnost bude otevřen ve 14 hodin, je však nutná rezervace.

V prostoru čítajícím 800 metrů čtverečních je umístěna desítka instalací a expozic, na nichž mohou pedagogové přibližovat studentům vědecké poznatky kreativní a zajímavou formou. Každý z didaktických exponátů byl navíc vytvořen na základě spolupráce odborníků z více oborů na Univerzitě Karlově. Právě akcent na propojování vědeckých oborů je podle prorektora UK Martina Vlacha unikátní. „Troufám si tvrdit, že koncept Didaktikonu bude jedinečný nejen v Praze, ale i v rámci České republiky. Klíčové je propojení našich sedmnácti oborově velmi rozmanitých fakult. Didaktikon je jedním z důkazů, že Univerzita Karlova dělá nejen špičkovou vědu, ale rovněž v rámci své třetí role má chuť předávat zajímavé poznatky a pedagogické know-how,“ upozorňuje Vlach.

Návštěvníci v Didaktikonu natrefí na exponáty, jako jsou Automat na filozofické divadlo, Finkelbrockův fantastický fonoskop nebo interaktivní exponát, na kterém si mohou osahat principy umělé inteligence. Pedagogové se svými studenty mohou v následujících měsících Didaktikon navštívit po předchozí domluvě s garantkou projektu Terezou Martínkovou Bártlovou. „Chceme pedagogům vyjít maximálně vstříc. Školní třídy si mohou prohlédnout Didaktikon v rámci exkurze a nabízíme také tematicky orientované aktivní workshopy vztahující se vždy ke konkrétnímu exponátu,“ říká Martínková Bártlová. Návštěva výukového centra je pro školy zdarma. Veřejnost může v září Didaktikon po jeho otevření navštívit v rámci čtvrtečních dnů otevřených dveří.

Vedle exkurzí pro školy nabídne Didaktikon také přednáškové prostory, které by měly být věnovány právě proponentům pedagogiky pro 21. století. „Do konce roku se plánujeme zapojit do Evropského dne jazyků nebo do Noci vědců, informace o akcích pro veřejnost budeme komunikovat na webových stránkách www.didaktikon.cz,“ slibuje garantka. Vedle exkurzí pro školy a akcí pro širokou veřejnost bude Didaktikon hostit také kurzy Univerzity třetího věku Univerzity Karlovy nebo vzdělávací kurzy pro pedagogy.

Díky unikátnímu spojení různých didaktických oborů Univerzity Karlovy pomáhá Didaktikon experimentálně rozvíjet výuku budoucích učitelů základních a středních škol, poskytovat jim možnost přistupovat nejen k vlastnímu vzdělávání, ale i vzdělávání budoucích žáků kreativně, integrovat různé didaktické postupy, různé technologie a různé vědecké disciplíny tak, aby výsledný vzdělávací koncept dokázal zaujmout žáky a studenty s různým zaměřením a vedl je k širšímu zájmu o vědu jako způsob vnímání světa i inspiraci k vlastnímu rozvoji, podnikavosti a kreativitě.

Program dne 6.9.2022 pro veřejnost:

14:00 Otevření Didaktikonu veřejnosti

14:45 DÍLNA: Transformace / Krejčí průvodce (MgA. Jan Pfeiffer)

15:00 PŘEDNÁŠKA: Věda ve Springfieldu (RNDr. Tereza Bártlová. Ph.D.)

15:40 PŘEDNÁŠKA: Život s umělou inteligencí (Mgr. Rudolf Rosa, Ph.D.)

15:45 DÍLNA: Umělecký workshop s ponaučením 🙂 (MUDr. Eliška Selinger)

16:20 PŘEDNÁŠKA: Fonoskop (Mgr. Jan Bičovský, Ph.D.)

16:45 DÍLNA: Filozofické divadlo a filozofické problémy obzvláště důležité pro současnost či budoucnost světa (Mgr. Matěj Král, Ph.D.)

17:00 PŘEDNÁŠKA: SAMSA (Mgr. Štěpán Zbytovský, Ph.D.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram