Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Lidé, kteří bydlí v letadlech

15. 02. 2023 - jan.sercl

Výstřední příbytky jsou v dnešní době čím dál více rozšířeným trendem. Někteří lidé si své domy a byty upravují k nepoznání, jiní zase preferují co nejjednodušší minimalistický vzhled. Jak ale žijí ti, kteří se rozhodli bydlet uvnitř letadla?

Jo Ann Usseryová, kosmetička z Benoitu ve státě Mississippi, neměla k letectví žádný profesní vztah. Řídila se netradičním návrhem svého švagra, který pracoval jako řídící letového provozu. Poté, co kvůli požáru přišla o dům, dostala zvláštní nápad - bydlet v letadle. Koupila starý Boeing 727, který byl určen k sešrotování, nechala ho převézt na pozemek, který už vlastnila a šest měsíců ho renovovala, přičemž většinu práce odvedla sama.

Nakonec měla plně funkční dům s obytnou plochou přes 1 500 metrů čtverečních se třemi ložnicemi, dvěma koupelnami a dokonce i vířivkou - v místě, kde býval kokpit. A to vše za méně než 30 000 dolarů, což je v přepočtu na dnešní peníze asi 60 000 dolarů. V letadle bydlela od roku 1995 do roku 1999, kdy bylo nenávratně poškozeno po pádu z nákladního auta, které ho převáželo na jiné místo v okolí, aby se na něj mohla dívat veřejnost.

Přestože nebyla první osobou, která kdy v letadle bydlela, její precizní provedení tohoto projektu mělo inspirativní účinek. Koncem devadesátých let její příběh ohromil Bruce Campbella, elektroinženýra se soukromou pilotní licencí: „Jel jsem domů a poslouchal [rádio], kde vysílali příběh Jo Ann, a bylo úžasné, že jsem nesjel ze silnice, protože jsem se na něj zcela soustředil. Druhý den ráno jsem už telefonoval," říká.

Díky těmto telefonátům již Campbell přes 20 let žije ve svém vlastním letadle - rovněž Boeingu 727 - v lesích Hillsboro v Oregonu: „Stále stojím Jo Ann na rameni a jsem vděčný za důkaz funkčního konceptu. Nikdy bych nežil v konvenčním domě. Ani náhodou. Kdyby mě Scotty přenesl do vnitřního Mongolska, vymazal mi otisky prstů a donutil mě žít v konvenční stavbě, udělal bych, co musím, abych přežil - ale jinak je to pro mě kdykoli tryskové letadlo," uvádí Campbell a dodává, že svých rozhodnutí určitě nelituje.

To neznamená, že by nedělal nic jinak: Udělal jsem spoustu chyb, včetně té největší: partnerství se záchrannou firmou. Vyhnout se tomu a využít vynikající logistiku přepravy znamená mnohem nižší náklady," vysvětluje.

Jeho projekt stál celkem 220 000 dolarů (dnes by to bylo asi 380 000 dolarů), z čehož zhruba polovina připadla na nákup letadla. Letadlo prý patřilo řecké společnosti Olympic Airways a v roce 1975 bylo dokonce použito k přepravě ostatků majitele této letecké společnosti, magnáta Aristotela Onassise: „Historii letadla jsem tehdy neznal. A nevěděl jsem, že má starý interiér ve stylu letadla 707. Ve srovnání s moderními standardy byl opravdu, ale opravdu hrozný. Byl sice funkční, ale vypadal staře a stroze. Možná nejhorší volba pro domov."

Výsledkem bylo, že Campbell musel na letadle několik let pracovat, než v něm mohl bydlet. Interiér je bez jakýchkoli vymožeností, s primitivní sprchou vyrobenou z plastového válce a futonovou pohovkou místo postele. Během nejtužší části zimy se Campbell tradičně uchyluje do Mijazaki, města na jihu Japonska se subtropickým počasím, kde vlastní malý byt. Pandemie mu to však ztěžuje, a tak poslední tři roky žije v 727 celoročně.

Campbell často přijímá návštěvy a dokonce nabízí ubytování v letadle zdarma, zatímco v létě pořádá větší veřejné akce s pouťovými atrakcemi: „Umělci vystupují na pravém křídle, hosté tančí před nebo za křídlem v lese, který se pro velké koncerty zaplní nejrůznějšími odpočinkovými místy. Nejsou na úrovni Disneylandu - jen přenosné stánky s různými kuriozitami a drobnými rekreacemi, ale je s nimi zábava."

Zdroj obrázku: Obrázek uživatele Blickpixel ze služby Pixabay.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram