Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Letní škola IT přiblížila studentkám svět technologií

21. 07. 2023 - Vincenc Novák

Organizace Czechitas uspořádala společně s Fakultou informačních technologií ČVUT v Praze Letní školu IT. Týdenní kurz byl určen pro dívky, které se díky němu seznámily s programováním, vektorovou grafikou, robotikou či projektovým řízením.

Cílem unikátního kurzu bylo seznámit dívky s technologiemi, rozvinout jejich kreativitu, ale také jim ukázat, jak je studium IT zábavné a rozmanité. Studentky se v rámci výuky pohybovaly především v prostorách a laboratořích na FIT ČVUT, kde si vyzkoušely kupř. práci s humanoidními roboty. Dívky se dále věnovaly programování webových stránek či počítačových her.

Pořadatelé letní školy také studentkám umožnili zlepšit své prezentační dovednosti, absolvovat kariérní workshopy či navštívit několik technologických firem, které by mohly být příležitostí pro zisk budoucího zaměstnání.

Že by mě IT mohlo bavit, jsem tušila už z hodin ve škole, ale teprve na Letní škole IT jsem zjistila, co všechno informační technologie jsou. V týmu jsme si funkce rozdělily – někdo se staral o grafiku, někdo má lepší prezentační dovednosti a já jsem naši webovku obstarala po té technické stránce. Soustředila jsem se na jazyk JavaScript,“ říká čerstvá absolventka letní školy Zlata Šmídová.

Součástí programu byl také páteční hackathon, v rámci kterého vznikly projekty, které veřejnosti ukázaly, jaká témata mladé ženy ve svém okolí vnímají. Jeden z projektů byl zaměřen na zabránění testování produktů na zvířatech. Další projekt se věnoval sdílení know-how mezi studenty. V rámci něj vznikla speciální stránka Students for Students, na které si mohou studenti mezi sebou nabízet hodiny doučování, hlásit se na stáže nebo iniciovat vznik burzy učebnic.

"Jsme rádi, že jsme opět mohli hostit Letní školu IT na Fakultě Informačních technologií ČVUT v Praze. Naše dlouhodobá spolupráce s Czechitas pomáhá měnit stereotypy a zvyšovat zájem dívek o studium IT. Podle nedávno zveřejněných dat ČSÚ počet studentů (i studentek) informačních technologií roste, ale podíl žen je pouze necelých 19 %. I z tohoto důvodu nás těší, že je FIT ČVUT spolu s Czechitas podporou studentek na začátku jejich cesty a v budoucím rozhodování o studiu či kariéře v IT," říká Daniela Illnerová, proděkanka pro vnější vztahy FIT ČVUT.

Zdroj: ČVUT

Zdroj úvodního obrázku: FIT ČVUT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram