Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Learning by doing aneb žáci v roli novinářů v lekcích k pořadu Hledá se novinář 

30. 03. 2022 - Redakce

Síla propagandy i rostoucí počet dezinformačních médií a jejich dosah jsou v současnosti stále častěji diskutovaným tématem. Možnou obranou proti jejich vlivu je rozvoj mediální gramotnosti mladých lidí a dětí. Vzdělávací program JSNS společnosti Člověk v tísni proto přichází s novými lekcemi a materiály pro mediální vzdělávání. Lekce vznikly na základě pořadu Hledá se novinář a využívají pro žáky atraktivní a efektivní vzdělávací metodu learning by doing, neboli učení se skrze vlastní tvorbu.

Sada pěti nových lekcí určených k rozvoji mediální gramotnosti vznikla z již existujícího soutěžního pořadu Hledá se novinář. V něm se několik mladých lidí proměnilo na nějaký čas v novináře. Novináři se s pomocí výukových materiálů JSNS mohou nyní stát i žáci 2. stupně ZŠ a středoškoláci, a to díky využití osvědčené výukové metody learning by doing. Tu ve svých materiálech JSNS využívá vůbec poprvé, rozšiřuje jí tak již obsáhlou nabídku materiálů a aktivit postavených na analýze existujících mediálních sdělení.


“Žáci a studenti díky skrze vlastní tvorbu zjišťují, jak fungují média, co práce novinářů obnáší, a především jak se získávají, zpracovávají a ověřují informace,”
 říká ředitel programu JSNS Karel Strachota, který byl zároveň jedním z porotců zmíněné soutěže. “Vlastní prožitek z tvorby, základní pilíř výukové metody learning by doing, je atraktivní formou výuky. Žáci si hravou a nenásilnou formou osvojují znalosti o světě médií a zdokonalují svoje kritické uvažování, vyjadřovací schopnosti a umění komunikace,” dodává Strachota. 

Natáčení vlastní reportáže a další kreativní úkoly

Lekce k pořadu Hledá se novinář jsou rozděleny do pěti témat – natáčení reportáže, natáčení živého vstupu, vedení rozhovoru, návštěva redakce a příprava výukového videa. Hodina mediální výchovy s využitím materiálů JSNS může vypadat následovně: pedagog s žáky probere jejich představu o daném mediálním výstupu, následuje projekce konkrétního dílu pořadu Hledá se novinář, díky kterému žáci získají inspiraci, jak k podobnému úkolu přistoupili účastníci soutěže. Poté ve skupinkách nebo jako jednotlivci sami připraví vlastní mediální obsah. 

Soutěž Hledá se novinář

Vzdělávací pořad a soutěž Hledá se novinář, s jehož jednotlivými díly nyní mohou aktivně v hodinách pracovat žáci a studenti v nových lekcích JSNS, vznikl s cílem posílit mediální gramotnost mladých lidí a kritické myšlení při konzumaci mediálních sdělení. Soutěže se účastnili zájemci ve věku od 18 do 25 let. Výsledky jejich práce a jednotlivé úkoly hodnotila odborná porota, a to novinářka Tereza Engelová, novinářka a moderátorka Veronika Sedláčková, novinář Jindřich Šídlo a ředitel programu JSNS Karel Strachota. Celým pořadem diváky provázeli youtubeři Karel “Kovy” Kovář Janek Rubeš.

Lekce k pořadu Hledá se novinář naleznete zde.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram