Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Kus japonské architektury na Moravě. V Brně vznikne židovské muzeum Mehrin

16. 11. 2022 - Vincenc Novák

V moravském hlavním městě vznikne unikátní a důstojná novostavba, která se stane sídlem nového Moravského židovského muzea Mehrin. Jeho cílem bude připomenout dějiny židovské přítomnosti na Moravě, a to včetně holokaustu či následného mlčení za komunistické éry. Svojí podobou bude nové muzeum výjimečné.

Nové muzeum bude využívat moderní technologie 21. století, díky kterým se budou návštěvníci moci seznámit s autentickými životními příběhy moravských Židů. Bude se jednat o přístup, který v současné době v českém prostředí nepoužívá žádná židovská či muzejní instituce.

Cílem projektu je připomenout historii významných židovských sídel na Moravě, a to v celé jejich bohatosti. Muzeum připomene také historii konkrétních židovských rodin, a to včetně těch, které se rozhodly přejít k jinému náboženství. Součástí muzea bude také dokumentační centrum, které bude mapovat historii holokaustu na Moravě.

Moravské židovské muzeum Mehrin bude unikátní také díky podobě své budovy. Objekt, ve kterém návštěvníci kromě samotného muzea najdou také knihovnu, multifunkční sál či kavárnu, pochází z pera architekta Kenga Kumy, který stojí kupř. za olympijským stadionem v Tokiu.

Kengo Kuma se v žebříčku časopisu Time umístil ve stovce nejvlivnějších architektů světa. V Evropě je autorem kupř. dánského muzea Hanse Christiana Andersena, které je v současnosti ve výstavbě. Ve svých dílech Kuma klade velký důraz na udržitelnost.

Nová budova vyroste v brněnské Benešově ulici nedaleko vlakového a autobusového nádraží na místě současného parkoviště. Podoba domu vychází z konceptu nekonečné stuhy stoupající od uliční úrovně až k vyhlídce na střeše. Centrálním prostorem muzea se má stát knihovna. Kruhový tvar budovy vychází ze židovské kultury.

Porota, jejímž předsedou byl architekt Josef Pleskot, ocenila hlavně umírněnost celého projektu a to, že budova výborně zapadá do svého okolí. I sám Kengo Kuma ocenil umístění budovy, která je oddělena od okolních domů, a také blízkost autobusového nádraží.

Zdroj obrázku: Moravské židovské muzeum Mehrin - Mehrin.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram