Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Kulturní dům Eden půjde k zemi. Nahradí ho unikátní bydlení

26. 05. 2022 - Vincenc Novák

Kulturní dům Eden ve Vršovicích se bude bourat. Dílo architektů Hany a Dalibora Peškových z roku 1980 je po 20 letech uzavření v dezolátním stavu. Podle radnice Prahy 10 není obnovení provozu možné, neboť by bylo nutné provést nákladnou a technicky náročnou rekonstrukci.

Dům, který našel v minulosti uplatnění i pro filmové účely, se nachází nedaleko tramvajové zastávky Slavia, v těsném sousedství obchodního centra. Uvnitř mohli návštěvníci najít víceúčelový sál, kino či restauraci. Na místě kulturního centra by měla vyrůst naprosto unikátní budova, která v sobě skloubí
byty, společenský sál a kulturní centrum. V okolí budovy by mělo vzniknout nové náměstí a malý park.

Vítězem architektonické soutěže, kterou vypsala radnice, se stal ateliér ohboi společně s projekční společností JIKA-cz. Bydlení v nové budově bude v podobě městských nájemních bytů. Budova bude obsahovat dva pavlačové domy o osmi a devíti patrech. Svým tvarem bude nový dům navazovat na sousední sídliště Vlasta ze 70. let minulého století.

Nejedná se však o jedinou změnu, kterou Praha 10 v blízké době projde. Na rekonstrukci čeká také sousední budova radnice, jejíž obnova by měla podle odhadů vyjít na 1,35 miliardy korun. Na obnovu čeká také Vršovická ulice, která oblastí Edenu prochází. Měla by zde přibýt zeleň v podobě stromořadí vedle tramvajového pásu a dojít by mělo také na zúžení dopravních pruhů.

Změna se odehraje také v oblasti nedaleké továrny společnosti Koh-i-Noor. Na místě současného areálu, ve kterém byla nedávno ukončena výroba, budou v budoucnu stát nové byty.

Zdroj fotografie: Facebook JIKA - CZ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram