Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Koreanistka Nina Špitálníková připravuje podcast o životě v Severní Koreji. Představí autentická svědectví místních i své vlastní zážitky.

15. 12. 2023 - Klára Nováčková

Nina Špitálníková je česká spisovatelka, koreanistka a produkční. Do veřejného povědomí se dostala před dvěma lety, když se stala nositelkou prestižního ocenění Magnesia Litera za svou knihu "Svědectví o životě v KLDR". Momentálně připravuje podcast, který bude obsahovat jak autentické rozhovory, tak i její vzpomínky a pohledy na KLDR.

O dění v Severní Korei se zajímá celý svět, ať už jde o hlavy států, novináře, nebo „jen“ o čtenáře, který chce mít přehled o současné situaci. Přesto - nebo možná právě proto - se k nám dostává je nepatrný zlomek informací o skutečném dění. Špitálníková se tuto skutečnost snaží napravit, přináší nám autentické výpovědi a postřehy jak jí samotné, tak i z řad odborníků.

Svědectví o životě v KLDR

Doposud její nejznámější kniha, "Svědectví o životě v KLDR" si získala tisíce čtenářů. Kniha se skládá ze sedmi rozhovorů s uprchlíky ze Severní Korei. Různí se jak jejich původ, společenské postavení, tak i politické názory na KLDR. Díky tomu vzniká pestrý obraz o místním životě i názorech. Špitálníková zpovídala všech sedm osob v Jižní Koreji, kam odjela i se svým osmnáctiměsíčním miminkem. 

Severka

Jeden ze sedmi životních příběhů byl ale natolik silný, že se jej spisovatelka rozhodla zpracovat jako svoji první prózu. Nejnovější kniha Niny Špitálníkové nese název "Severka", tak jako krycí jméno dívky, která je hlavní postavou románu. Spolupracovala totiž s policií KLDR a donášela na své okolí. Přestože byla prominentkou režimu a země, kde se narodila, žije nyní v Jižní Koreji. Tam si teprve uvědomila, jaký dosah měly její prorežimní aktivity. Říká se, že nevědomost neomlouvá. Lze ale tak lehce odsoudit 18-ti letou dívku, která konala vše z přesvědčení, které do ní od malička vštěpovali ideologii autoritářského režimu?

KLDR živě–podcast

V současné době připravuje Nina Špitálníková podcast o KLDR. Bude se věnovat aktuálním politickým tématům, historii, ale i „obyčejnému životu“ tamních občanů. Do podcastu si bude zvát odborníky, ale zůstane věrná i formě rozhovorů s bývalými obyvateli. Zařazeny budou i epizody, ve kterých bude sama popisovat své zážitky ze studií v KLDR nebo reflektovat rozhovory z předchozích epizod. Podcast startuje 15. dubna 2024. 

Zdroj fotografií: Instagram @kldrzive_podcast

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram