Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Komentář: V 8 nebo 9?

28. 07. 2022 - Pražský inovační institut

V posledních dnech se u nás otevřela debata, zda by škola neměla začínat později než v 8.00. Debata je určitě hodně potřebná, zejména proto, že mnoho dospívajících, kteří dojíždějí v mnoha vesnicích na druhý stupeň nebo na střední školy do větších měst, nemá dostatek spánku. Podle výzkumů by totiž teenageři měli spát osm až deset hodin denně, což je mnohdy nereálné nejen kvůli dojíždění, ale také kvůli školním nárokům, kdy se děti večer po škole ještě další cca dvě až tři hodiny připravují na výuku. 

Na debatě je zajímavá především jedna věc: málokdo z rodičů si totiž uvědomoval, že startovní 8:00 ranní není stanovena zákonem a je na každé škole, jak si svůj pomyslný ranní budíček nastaví. Mnohé alternativní školy, ale i některé běžné základní školy nebo víceletá gymnázia, začínají později, třeba v 8.15 nebo 8.30. Pro děti, které dojíždějí, je to často doslova záchrana.

Zároveň úplně chápu, že většina rodičů chodí do práce třeba nejpozději na 8.30 a nemohou si dovolit děti odvádět do školy později. Myslím ale, že na druhém stupni a na středních školách, kdy již děti docházejí do školy úplně samostatně, by mohla výuka skutečně začínat později. Osobně doufám, že tato debata dodá mnohým školám odvahu být v tomto ohledu variabilnější.

O plánech českých politiků si můžete více přečíst například v článku na Novinky.cz.

Autorka komentáře: Mariana Čapková, předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva Hlavního města Prahy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram