Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Komentář: Obětuje vláda začátek školního roku předvolebnímu populismu?

04. 08. 2021 - Pražský inovační institut

Blíží se začátek školního roku a s ním se vrací pocity, které provázely školství předchozí dva roky: naprostá nejistota a nedostatek informací.

30. 7. vydalo Ministerstvo zdravotnictví doporučení pro zahájení školního roku. Ta by se dala shrnout tak, že kromě doporučení nemíchat pokud možno různé kolektivy dětí se mají školy zařídit „v souladu s aktuálně platným mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví.“ To se týká například ochrany úst a nosu, tedy otázky, zda děti budou muset nosit do školy roušky či respirátory.

Jinými slovy, všechno se teprve uvidí.

Budou muset nosit roušky i plně očkované děti? Nebo ty, které prokazatelně prodělaly covid? Na to v dokumentu žádná odpověď není.

Co ale skutečně překvapilo, že doporučení nezahrnuje ani zmínku o testování na základních či středních školách. Zdá se, že na jasnější představu o nástupu do škol si budeme muset počkat. Otázkou je, proč?

Chybí snad ministerstvu zdravotnictví potřebné údaje nebo zkušenosti?

Pro školy je nyní již pět minut po dvanácté začít chystat výraznější opatření. Otálí vláda s jasnými pokyny kvůli volbám?

Obávám se, že se zopakuje scénář z loňského roku: opatření v průběhu srpna a září nebudou vycházet primárně z ochrany zdraví nás všech, ale z výsledků předvolebních průzkumů. Je tak velké riziko, že se kvůli neochotě naší vlády postavit se jasně k prevenci šíření nákazy covidu-19 na školách opět dostaneme do situace, kdy se během září začne koronavirus ve školách šířit. Přitom by stačilo přijmout jasná preventivní opatření již nyní.

Slovo „prevence“ je ale asi před volbami něco jako nadávka. A přitom na její zanedbání doplatíme všichni.

Autor: Mariana Čapková, předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva Hlavního města Prahy

Fotografie od uživatele Yan Krukov ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram