Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Klimatičtí aktivisté se přilepili k rámu uměleckého díla v londýnské Národní galerii

30. 07. 2022 - jan.sercl

Dva klimatičtí aktivisté se v pondělí přilepili na 200 let staré mistrovské dílo v londýnské Národní galerii. Jedná se pouze o jeden z mnoha rušivých protestů britské radikálně ekologické skupiny Just Stop Oil.

Dva zástupci této skupiny v pondělí vešli do Národní galerie v Londýně a přes světoznámý obraz Johna Constabla "The Hay Wain" přehodili vlastní plakáty. Následně si natřeli ruce lepidlem a přiložili je k rámu tohoto obrazu, který mimochodem patří k nejznámějším britským uměleckým dílům. Zobrazuje řeku Stour, která rozděluje anglická hrabství Suffolk a Essex, a je považován za jeden z Constableových typických obrazů. V alternativní verzi plakátu od členů Just Stop Oil byla řeka nahrazena asfaltovou silnicí, v pozadí byly zobrazeny tovární komíny a nad hlavou létala letadla.

Na videu z pondělního incidentu, které bylo zveřejněno na twitterovém účtu Just Stop Oil, je slyšet, jak 22letý student Eben Lazarus říká přihlížejícím, že předělaná verze obrazu ukazuje "destruktivní povahu naší závislosti na ropě". 23letá Hannah Hunt z Brightonu, která rovněž seděla pod obrazem, řekla: „Jsem tady, protože naše vláda plánuje v příštích několika letech povolit 40 nových britských ropných a plynových projektů. Na naši "zelenou a příjemnou zemi" můžete zapomenout, když další těžba ropy povede k rozsáhlé neúrodě, což znamená, že budeme bojovat o potraviny. V konečném důsledku jsou nová fosilní paliva smrtícím projektem naší vlády. Takže ano, na rámu tohoto obrazu je lepidlo, ale na rukou naší vlády je krev."

Londýnská policie již potvrdila, že dva lidé byli zatčeni kvůli podezření ke škodám způsobeným trestným činem, v tuto chvíli už jsou ovšem propuštěni, jelikož jim byla složena kauce. „Obraz "The Hay Wain" utrpěl drobné poškození rámu a došlo také k narušení povrchu laku na obraze, přičemž obojí se již podařilo vyřešit," uvedla galerie v prohlášení pro CNN a dodala, že obraz bude od úterního rána opět vystaven.

Skupina Just Stop Oil je v posledních dnech velice aktivní. Před pár dny si její členové sedli na dráhu, kde se odehrávala soutěž Grand Prix Velké Británie, kvůli čemuž byl závod přerušen. Po incidentu v Národní galerii se jiní účastníci přilepili k obrazu "Poslední večeře" v Královské akademii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram