Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Ke státním maturitám v září jde přes devět tisíc lidí

04. 07. 2023 - Šimon Hauser

Letos v září se přihlásilo na státní maturitní zkoušky celkem 9 094 lidí. Z nich téměř 6 700 jde na opravný termín, zatímco zbylí maturující se připravují na řádný nebo náhradní termín. Ze statistik Cermatu, poskytnutých mluvčí Janou Patákovou, vyplývá, že asi 3 800 studentů ze středních odborných škol se chystá na opravu maturitního testu, který se jim nepodařilo úspěšně složit dříve.

Státní maturita se skládá z didaktických testů, které jsou centrálně zadávány a vyhodnocovány státní organizací Cermat, a také ze školní části zkoušky. Studenti, kteří budou v září skládat didaktické testy od Cermatu, je napíšou v několika tzv. spádových školách v období od 4. do 8. září.

Podle zákona je státní maturita povinná z českého jazyka, zatímco druhý předmět si studenti vybírají mezi matematikou a cizím jazykem. Výsledky těchto testů budou známy do 10. září. Podle vyhlášky z roku 2020 se maturitní testy neohodnocují známkami, ale procenty a slovními výrazy "uspěl" nebo "neuspěl".

Největší počet maturantů se na podzim chystá opravovat státní maturitní zkoušku z českého jazyka a literatury. Na didaktický test z češtiny se připravuje 4 269 lidí. Z anglického jazyka bude v září testováno 1 757 maturantů. Testy z němčiny, francouzštiny, španělštiny nebo ruštiny budou opakovat jen jednotky až nízké stovky maturantů. Na opravný test z matematiky se přihlásilo 1 587 zájemců o maturitní vysvědčení.

Letos mají navíc váleční uprchlíci z Ukrajiny upravené podmínky pro státní maturitu na českých školách. Na didaktický test z matematiky mají k dispozici místo běžných 135 minut o deset minut navíc, tedy 145 minut. Dále jim bude k dispozici překladový slovník. Tento slovník budou moci používat také při státní maturitě z českého jazyka a literatury. Na řešení úkolů v tomto testu budou mít 115 minut, což je o 30 minut více než ostatní.

V květnu letošního roku se poprvé ke státním maturitním zkouškám přihlásilo 71 766 středoškoláků, což je o 2,4 procenta více než v předchozím roce. Včetně těch, kteří zkoušku opakují, se k jarnímu termínu maturit přihlásilo celkem 77 203 lidí. Státní didaktické testy, které organizuje Cermat, maturanti psali od 2. do 5. května.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram