Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Kam vyrazit se studenty na začátku školního roku?

20. 09. 2023 - Klára Nováčková

Září je v plném proudu, začal nový školní rok. Mnoho pedagogů hledá vhodný způsob, jak po prázdninovém režimu vtáhnout studenty poutavou formou do výuky. V následujícím článku vám přinášíme 5 tipů, do jakých pražských muzeí s nimi můžete vyrazit.

Zažít film jinak - Fyzika, technika

V centru Prahy v Jungmannově ulici se nachází Národní filmové muzeum (NaFilM), ve kterém je k vidění interaktivní výstava Zažít film jinak. Zabývá se zejména vznikem tohoto stěžejního média. V muzeu si studenti mohou vyzkoušet optické experimenty našeho předního biologa, Jana Evangelisty Purkyně, který měl velký podíl na vynálezu filmu. NaFilM má širokou nabídku programů pro školy, včetně přednášek a komentovaných prohlídek. Výstava Zažít film jinak je stálá.

Více informací naleznete zde: https://www.nafilm.org/

Voda v krajině - Přírodní vědy, ekologie, biologie

Další zajímavou stálou výstavou je Voda v krajině v Národním zemědělském muzeu. Expozice představuje vodu ze všech úhlů pohledu - jako surovinu, bez které nejde žít, jako nebezpečný živel, ale také jako naše dědictví, o které se musíme starat. Národní zemědělské muzeum nabízí k výstavě doprovodný program pro školáky. Cena vstupného a lektorského programu je 60 korun na studenta. Veškeré programy je nutné rezervovat předem.

Více informací naleznete zde

Praha Karla IV. - Dějepis, dějiny výtvarné kultury

V letošním roce si připomínáme dvě významná výročí spojená s Karlem IV. – uplynulo 645 od jeho smrti a Karlova univerzita, jejímž je zakladatelem letos slaví 675 let od založení. I to je důvodem, aby studenti navštívili Muzeum města Prahy (MMP), kde je k vidění multimediální expozice věnovaná tomuto slavnému panovníkovi.

Studenti se dozví hravou cestou o plánech, ať už těch uskutečněných, nebo zamýšlených, které měl Otec vlasti s naším hlavním městem. Pedagogové mohou vybírat ze dvou doprovodných programů - Praha Karla IV – střed Evropy či Praha Karla IV – středověké město. Cena programu včetně vstupu na výstavu je 60 korun za žáka. Veškeré programy je nutné rezervovat předem.

Chemie kolem nás - Přírodní vědy, zejména chemie

Výstava Chemie kolem nás v Národním technickém muzeu zábavnou cestou vysvětluje to, jak chemie ovlivnila lidskou společnost. Chemie a její výsledky, výrobky a dopady jsou tu totiž s námi na každém kroku. Expozice se soustředí na chemii v našem běžném životě, také ale vyzdvihuje české osobnosti chemie a jejich úspěchy – ať už je to Otto Wichterle se svými kontaktními čočkami, nebo Jaroslav Heyrovský, zakladatel polarografie a nositel Nobelovy ceny.

I Národní technické muzeum nabízí řadu doprovodných programů k výstavě, jejich přehled naleznete zde. Cena programu se pohybuje kolem 90 korun za žáka. Všechny programy je nutné rezervovat předem.

Sbírka astronomických předmětů - Astronomie, Fyzika

Posledním tipem na výstavu pro žáky je expozice Astronomie, která návštěvníky seznámí s historií tohoto zajímavého vědního oboru. Výstava se skládá ze dvou částí – první část je multimediální - představuje funkci jednotlivých přístrojů. Druhá část je ,,exponátová‘‘, představí více než dvě stovky cenných předmětů ze sbírky Národního technického muzea, a to od 15. až do 21. století.

V expozici nechybí ani část věnována Rudolfinské epoše, kdy v Praze byli slavní astronomové - Tycho Brahe nebo Johannes Kepler. Nabídku doprovodných programů naleznete na webu NTM. Ceny programu se pohybují kolem 90 korun za žáka. Všechny programy je nutné rezervovat předem.

zdroj fotografie: NTM

zdroj úvodní fotografie: NTM

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram