Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Kam se schovat před horkem? Pražské parky jsou skvělým místem pro letní odpočinek

09. 08. 2022 - Vincenc Novák

Horko bývá v Praze mnohdy až nesnesitelné. Své o tom ví hlavně obyvatelé městských částí, ve kterých není dostatek stromů v ulicích. Praha však naštěstí disponuje velkým množstvím dostupné zeleně a parkových ploch, které jsou v letních měsících ideálním místem pro setkávání s přáteli či relaxaci. V následujících řádcích vám přinášíme několik tipů na místa, která v těchto horkých dnech určitě přijdou vhod.

Stromovka
Zřejmě nejznámějším parkem v našem hlavním městě je Královská obora Stromovka, nacházející se v Bubenči nedaleko Vltavy. Plocha tohoto parku činí 95 ha a jedná se o přírodní památku. Vstupy do parku se nacházejí kupř. u pražského výstaviště, na Letné či na severní straně areálu ve směru od Troji, kam se lze dostat přes Císařský ostrov a pomocí nedávno vybudované Trojské lávky.

Historie Stromovky je velmi dlouhá. Na jejím místě dříve stávala královská obora, jejíž počátky se datují již do středověku. Veřejnosti byla obora zpřístupněna v roce 1804 v podobě lesoparku v anglickém stylu.
Prostředí parku je velmi rozmanité a kromě travnatých ploch či zalesněného území zde najdete i několik rybníčků, jejichž napájení je zajišťováno pomocí starobylé Rudolfovy štoly. Na území Stromovky se nachází také několik významných budov, jako je kupř. budova pražského planetária či Šlechtova restaurace.

Stromovka je mezi Pražany velmi oblíbeným místem pro odpočinek a z toho důvodu se zde obzvlášť o víkendech nachází velké množství lidí. Park je také ideálním místem pro běžce, cyklisty či bruslaře.

Grébovka
Dalším významným parkem je Grébovka, oficiálním názvem Havlíčkovy sady. Tento park se nachází na Vinohradech nedaleko Nuslí a Vršovic. Grébovka vznikla v 19. století jako zahrada Gröbeho vily, jenž je jednou z nejkrásnějších pražských vil vůbec. Náklady na výstavbu tohoto parku činily 1 760 000 rakousko-uherských korun, což dnes představuje přibližně 500 milionů českých korun. V parku můžeme nalézt kupř. umělou jeskyni, tzv. grottu, rybníčky s volně žijícími želvami či úchvatné výhledy na Prahu. Nejkrásnější výhled nabízí vyhlídka u samotné Gröbeho vily. Nachází se zde také mnoho stromů, jež v letních měsících poskytují tolik potřebný stín.

Riegrovy sady
Jedním z významných pražských parků jsou také Riegrovy sady, nacházející se pouhých několik minut pěšky od Václavského náměstí a Hlavního nádraží. Jedná se o velmi oblíbený cíl Pražanů a turistů, a to především díky nádhernému výhledu na centrum města a na Pražský hrad. Svůj název park získal po českém politikovi F. L. Riegrovi, jehož sochu od Josefa Václava Myslbeka můžeme nalézt u hlavního vstupu do areálu. Sady vznikly v roce 1902 a zdejší park byl založen o 2 roky později zahradním ředitelem Leopoldem Batěkem.

V parku můžeme nalézt také bývalou rozhlednu s názvem “Mlékárna”, v jejíchž útrobách se dnes nachází kavárna. Svého účelu stavba pozbyla kvůli vzrostlým stromům v okolí, které výhledu na Prahu brání.

Parukářka
O možnost útočiště ve stínu nejsou ochuzeni ani obyvatelé Žižkova. Nedaleko Olšanského náměstí se nachází park s názvem Parukářka, jenž zabírá část kopce nazývaného jako Vrch svatého Kříže. Tento park nabízí nádherné výhledy na Prahu, na Vítkov a na Žižkovský vysílač. Na místě parku původně stály vinice založené již ve 14. století císařem Karlem IV. Je zde zmiňováno také popravčí místo, na kterém měl být v roce 1437 popraven Jan Roháč z Dubé. To se zde však podle historiků pravděpodobně nikdy nenacházelo. Název Parukářka získala po majiteli usedlosti nacházející se na severozápadní části vrchu, jenž byl výrobcem paruk.

Petřín
Oblíbeným útočištěm Pražanů je vrch Petřín, jenž nabízí úžasné výhledy na město. Zdejší krásná příroda má své kouzlo hlavně na jaře, kdy kvetou zdejší stromy a park bývá oblíbeným cílem zamilovaných párů. Petřínské sady jsou chráněny jako kulturní památka České republiky. Petřínský park je velmi rozlehlý a na jeho území lze spatřit mnoho pamětihodností. Nachází se zde kupř. Hladová zeď, Štěfánikova hvězdárna či zrcadlové bludiště. Zřejmě nejznámější z nich je Petřínská rozhledna, jenž je zmenšenou kopií pařížské Eiffelovy věže.

Petřín je dostupný tramvají ze zastávky Újezd, kde lze přestoupit na lanovou dráhu. Ta je nejrychlejší možností, jak dosáhnout vrcholu kupce. Pro ty, kteří se nebrání delším procházkám, je však lepší možností cesta po vlastních nohách, během které člověk nasaje zdejšího genia loci.

Folimanka
Park s názvem Folimanka se nachází v Nuselském údolí na pomezí Nového Města, Vinohrad a Nuslí. Název parku pochází od majitele dnes již neexistující usedlosti a vinic, jenž se jmenoval Jakub Foliman. První zmínky o místních vinicích se datují již do roku 1353. Zdejší usedlost vznikla zřejmě v 18. století a byla zbořena při stavbě Nuselského mostu, jenž nad parkem vede. Místem prochází potok Botič. V místech se nachází také dětské hřiště či sportovní hala.

Fotka od Tomas Dratnal z Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram