Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Julian Assange má být převezen do Spojených států, proti rozsudku se odvolal

05. 07. 2022 - jan.sercl

Spoluzakladatel WikiLeaks se nyní nachází ve vězení ve Velké Británii. Po svém pobytu na ekvádorské ambasádě v Londýně zde strávil více než tři roky, ale zdá se, že jeho pobyt bude brzy ukončen, neboť byl schválen jeho přesun do Spojených států, kde ho má čekat trest odnětí svobody na 175 let.

„Britské soudy neshledaly, že by vydání pana Assange bylo represivní, nespravedlivé nebo že by šlo o zneužití procesu," uvedl úřad ministryně vnitra Priti Patelové v prohlášení. „Stejně tak nezjistily, že by vydání bylo neslučitelné s jeho lidskými právy, včetně práva na spravedlivý proces a svobodu projevu, a že během pobytu v USA s ním bude náležitě zacházeno, včetně jeho zdravotního stavu." Organizace WikiLeaks na Twitteru uvedla, že Assange se proti rozhodnutí britské ministryně odvolá k britskému Nejvyššímu soudu a že bude nadále bojovat proti potlačování svobody projevu.

Původně britský soud rozhodl, že Assange nesmí být deportován, protože jeho psychické problémy by mohly v případě odsouzení a držení ve vězení s maximální ostrahou vyústit v sebevraždu. Po přezkoumání těchto prohlášení a poté, co Spojené státy přislíbily, že Assange může být v případě nutnosti převezen do Austrálie v rámci vykonání trestu, bylo toto rozhodnutí zrušeno.

Julianova partnerka, Stella Moris, podala vyjádření médiím, ve kterém tvrdí následující: „Dnešek je temným dnem pro svobodu tisku a britskou demokracii. Julian neudělal nic špatného. Nedopustil se žádného trestného činu a není zločinec. Je novinář a vydavatel a je potrestán za to, že dělá svou práci." Assange je ve Spojených státech stíhán za špionážní aktivitu, spiknutí za účelem získání a vyzrazení informací týkajících se národní obrany, spiknutí za účelem vniknutí do počítače, získávání informací pro národní obranu a zveřejnění informací národní obrany.

Mnozí se ovšem obávají toho, že ve Spojených státech Assangovi hrozí kvůli rozsahu obvinění nebezpečí. Bývalý britský ministr vlády David Davis řekl: „Bohužel nevěřím, že se panu Assangeovi dostane spravedlivého soudu. Tuto smlouvu o vydávání je třeba přepsat tak, aby na rozdíl od současnosti dávala britským a americkým občanům stejná práva." Někteří američtí politici však o jeho vydání usilují dlouhá léta, například Mark Warner, místopředseda senátního výboru pro zpravodajské služby, který prohlásil, že Assange je "oddaným komplicem v úsilí o podkopání americké bezpečnosti".

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram