Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Jste studenti a hledáte brigádu? Pozor na multi-level marketing a pyramidy!

24. 07. 2022 - Aneta Havránková

Náhle vám zavolá číslo, které vám tvrdí, že na vás dostalo pracovní doporučení a má pro vás zajímavou pracovní nabídku. Když se ale zeptáte, od koho doporučení volající obdržel, odpovědi se nedočkáte. Pokud vás toto neodradí, pozvou vás na pohovor.

Přijdete do firmy, kde jsou všichni oblečení tak, aby to korespondovalo s business dresscodem. Na pohovoru vám zdůrazňuji, jak tam pracují jen mladí lidé do 35 let, jak je to skvěle finančně ohodnocené a úžasná praxe pro studenty. Nabízí vám nadměrný plat a tvrdí vám, že přijímají jen pět procent lidí. Většinou vám pak ještě daji test osobnosti a následně vám řeknou, že jste jeden ze čtyř, které z daných 16 druhů pro tuto práci hledají.

Většinou to skončí tím, že vám řeknou, že se večer poradí ohledně vás i dalších kandidátů a dají vám
vědět, zda jste byli vybraní. Večer vám pak zavolají, že ano. A vy možná máte pocit, že jste výjimeční.

Do takovýchto firem ale přijímají naprosto každého. A následně pak zjistíte, že vám tolikrát řekli, jak
je pozice skvělá, že vlastně nevíte, co to obnáší. Víte jen jedno – finanční poradce. Po tomto následuje školení, společnosti tomu většinou říkají Trainee Program, za který samozřejmě musíte zaplatit od 500 do 900 korun. Každá společnost to následně odůvodňuje tím, že do svých nových zaměstnanců vkládá neskutečné velké peníze a vy přispíváte jen v řádu stovek.

Rovnou na pohovoru se z vás ještě snaží získat telefonní čísla známých, kteří by o pozici/poradenství
měli potenciálně zájem, s tím, že jim zavolají, aniž by řekli, od koho číslo mají. A jak vypadá Trainee Program? Laicky řečeno, učí vás, jak okrádat lidi do poslední koruny tím, že jim nabízí naprosto nevýhodné služby. A ano, jimi slíbenou mzdu možná dostanete, ale pouze, když pod sebe budete tahat další a další lidi a těm tyto nesmyslné služby nabízet. A co, když chcete skončit? Pozor! Mají smlouvy tak dobře nastavené, že jim třeba při skončení musíte vyplatit veškeré finance, které jsou od klientů, s kterými jste spolupracovali vy.

Kolikrát zní “finanční poradenství” v životopise lépe než třeba barista v gastru. Za okrádání lidí to přece ale nestojí. A takových firem je v ČR opravdu mnoho, většina těch, co dělají finanční poradenství, stojí na té samé bázi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram