Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Jeden svět na školách

13. 03. 2023 - Markéta Wudiová

Festival dokumentárních filmů Jeden svět, který pořádá organizace Člověk v tísni, nabídne i letos projekce uzpůsobené pro školní a studentské publikum. Klasická verze festivalu zabývajícího se tématem lidských práv bude probíhat ve dnech 22.-30. března, již o dva dny dříve odstartuje v Praze jeho školní část. V regionech poté bude festival probíhat v rozličných termínech v průběhu jara.

Zvoleným tématem pro letošní ročník, které se bude objevovat v projekcích i následných diskusích, je „Cena bezpečí“. Mimo jiné v souvislosti s turbulentními událostmi uplynulých let je cílem festivalu reflektovat, jakou cenu vlastně platíme za pocit bezpečí a zamyslet se nad tím, co tento pojem pro každého znamená a co je kdo za něj ochoten dát. Organizátoři vybrali pro žáky a studenty celkem pět filmových snímků, které společně se svými pedagogy mohou shlédnout a zážitek poté ve výuce diskutovat. Zapojení studentů probíhá také předáním hlasu vybraným studentským porotcům z řad středoškoláků, kteří budou zhlédnuté filmy z této kategorie hodnotit a vybírat nejlepší snímek.

Na večerních projekcích pro veřejnost bude v kinech promítáno další množství snímků z různých koutů světa. Snímky nahlížejí na stanovené téma z úhlů politických, sociologických, ekologických i psychologických. Publikum se může těšit také na následné besedy se zajímavými hosty. Doprovodným programem jsou rovněž snímky ve VR realitě.

Program Jeden svět na školách vedle pořádání festivalu nabízí také další projekty zaměřující se na aktivizaci a vzdělávání mladých ke kritickému myšlení a orientaci v současném světě. Internetový portál nabízí pro vyučující připravené lekce a materiály týkající se jmenovaných témat. Mezi další dílčí projekty, které skrze program JSNS Člověk v tísni zprostředkovává, patří například Příběhy bezpráví, jejichž cílem je seznámit studenty s československými moderními dějinami. Dále můžeme jmenovat udělování ceny Gratias Tibi, která oceňuje aktivní mladé lidi, podporu filmových klubů nebo realizace studentských voleb na středních školách.

Obrázek je pouze ilustračního charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram