Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Jazyková zkouška: Jak se na ni připravit?

25. 03. 2024 - Babeta Frischmannová

Chystáte se na jazykovou zkoušku? V tomto článku se dozvíte, jak si zvolit tu správnou a co udělat pro její úspěšné složení.

Zjistěte, jaký certifikát využijete

Jazykových certifikátů existuje celá řada – čím se tedy řídit při jejich výběru? Pro začátek je dobré zhodnotit si, jaké výhody vám jednotlivé typy certifikátů nabízí. Zjistěte si, kterým certifikátem si můžete na vaší škole nahradit maturitní zkoušku z daného jazyka, který vám může přinést bonifikaci u přijímacích zkoušek na vysokou školu, případně který je běžně vyžadován pro vaši vysněnou pracovní pozici. Příprava na jazykovou zkoušku je nemalá časová investice, je proto důležité vytěžit z ní co nejvíce.

Zvolte si správnou jazykovou úroveň

Dalším důležitým faktorem pro výběr správného typu jazykové zkoušky je jazyková úroveň, na níž budete cílit. 

Jazykových úrovní rozlišujeme podle Společného evropského referenčního rámce celkem 6: 

  • A1 – uživatel rozumí zcela základním frázím, dokáže se jednoduchým způsobem domluvit, mluví-li partner pomalu a jasně a je-li mu ochoten pomoci.
  • A2 – uživatel rozumí větám, je schopen jednoduché komunikace a přímé výměny informací.
  • B1 – uživatel si umí poradit s většinou situací, které mohou nastat při cestování v oblasti, kde se daným jazykem mluví, umí napsat jednoduchý souvislý text na témata, která jsou mu známá, a porozumět hlavním myšlenkám jednoduchého textu, dokáže popsat své zážitky, sny, naděje a cíle a odůvodnit své názory.
  • B2 – uživatel dokáže porozumět hlavním myšlenkám složitých textů týkajících se konkrétních i abstraktních témat včetně odborných témat ve svém oboru, je schopen účastnit se plynulého rozhovoru s rodilými mluvčími, napsat srozumitelný odborný text a vysvětlit své stanovisko týkající se určité problematiky.
  • C1 – uživatel rozumí široké škále náročných dlouhých textů, umí se plynule a pohotově vyjadřovat, efektivně jazyk užívá pro společenské, akademické a profesní účely, je schopen vytvořit přehledně uspořádané, podrobné texty na složitá témata 
  • C2 – uživatel bez obtíží rozumí téměř všemu, co si vyslechne nebo přečte, dokáže shrnout informace z různých zdrojů a přednést logicky uspořádanou polemiku a vysvětlení, je schopen plynulého a přesného vyjadřování při němž rozlišuje jemné významové odstíny.

V rámci těchto kategorií byste měli mířit na nejvyšší, které jste schopni dosáhnout, ideálně se tedy zbytečně nepodcenit, ale ani nepřecenit. To může být, vhledem k nepřesnému vymezení jednotlivých úrovní, velmi složité. Neváhejte se proto poradit se svými vyučujícími jazyků, kteří mají s rozřazováním do jazykových úrovní větší zkušenosti a dokážou vaše schopnosti objektivně zhodnotit.

Využijte cvičné materiály

Pokud už máte typ certifikátu, který chcete získat, vybraný, je načase začít s přípravou na samotnou zkoušku. K tomu můžete využít cvičné materiály či testy z minulých let, které obvykle najdete přímo na webových stránkách zkoušky, případně institutu, který zkoušku pořádá. Pro přípravu na většinu jazykových zkoušek také existují oficiální učebnice vydávané přímo pořadateli zkoušky, které najdete v každém větším knihkupectví.

Vyzkoušejte micro-learning

Máte pocit, že na vám na přípravu na jazykovou zkoušku nezbývá čas? Využijte metodu micro – learning a využijte k učení třeba chvíle strávené v tramvaji. Pro tyto účely jsou ideálním nástrojem mobilní aplikace, které jsou v dnešní době dostupné pro většinu jazykových zkoušek zdarma. I několik minut denně vám může s přípravou významně pomoci – důležitá je vytrvalost!

Škola hrou

Máte už učení po krk? Zlepšete své jazykové dovednosti zábavnou formou a podívejte se v daném jazyce na svůj oblíbený film či seriál! I tento, zdánlivě pasivní kontakt s jazykem vám pomůže prohloubit vaše jazykové dovednosti a více se s jazykem sžít. To vám pak u zkoušky může významně pomoci zejména u poslechové či konverzační části.

Věřte si

Příprava na jakoukoliv zkoušku s sebou přináší stres a nervozitu. Pokud ale nepodceníte přípravu, není se čeho bát. Důležité je pamatovat na to, že u jazykové zkoušky nemáte co ztratit – může vás jen posunout dál! 

Tak hodně štěstí! 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram