Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Jak využít technologie pro lepší výuku – tipy na aplikace a nástroje

17. 05. 2023 - Šimon Hauser

Technologie jsou dnes nedílnou součástí našeho života a nabízejí mnoho možností, jak zlepšit a obohatit výuku. Ať už jste student nebo učitel, můžete využít různé online aplikace a nástroje, které vám usnadní přístup k informacím, komunikaci, spolupráci, prezentaci nebo testování. Některé z nich jsou zdarma nebo mají speciální nabídky pro školy a vzdělávací instituce. O jaké se konkrétně jedná?

  • Google Classroom:  Platforma pro správu a organizaci výuky na dálku nebo ve třídě. Umožňuje učitelům sdílet s žáky materiály, zadávat úkoly, poskytovat zpětnou vazbu nebo známky. Žáci mohou snadno přistupovat k materiálům, odevzdávat úkoly nebo komunikovat s učiteli a spolužáky. Google Classroom je zdarma a funguje s dalšími službami Google jako jsou Gmail, Disk, Dokumenty nebo Formuláře.
  • Microsoft Teams: Tento nástroj slouží pro videohovory, sdílení souborů nebo skupinové chaty. Je vhodný pro online hodiny, konzultace nebo týmovou spolupráci. Učitelé mohou vytvářet týmy pro jednotlivé třídy nebo skupiny žáků a snadno s nimi komunikovat a sdílet materiály. Microsoft Teams je zdarma pro školy a studenty.
  • Kahoot: Tato aplikace umožňuje vytvářet zábavné herní kvízy pro děti i dospělé. Učitelé mohou použít Kahoot pro procvičení látky, ověření znalostí nebo motivaci žáků. Žáci mohou hrát kvízy samostatně nebo ve skupinách a soutěžit s ostatními. Kahoot je zdarma pro osobní použití nebo za poplatek pro školy a firmy.
  • Nearpod: Tvorba interaktivních prezentací pro podporu výuky v učebně i na dálku. Učitelé mohou do svých prezentací vkládat různé aktivity jako kvízy, ankety, otevřené otázky nebo virtuální exkurze. Žáci následně sledují prezentaci na svých zařízeních a zapojují se do aktivit. Učitelé tak získají okamžitou zpětnou vazbu o pochopení probírané látky žáky. Nearpod je zdarma pro osobní použití nebo za poplatek pro školy a firmy.
  • Common Curriculum: Tento nástroj pomáhá učitelům šetřit čas při tvorbě plánů a příprav do výuky. Nabízí šablony k tvorbě vlastního rozvrhu, umožňuje plány sdílet s ostatními učiteli, žáky nebo rodiči. Učitelé tak mají k dispozici denní, týdenní i měsíční plán. Praktický přehled ocení také ředitelé škol. Common Curriculum je zdarma pro osobní použití nebo za poplatek pro školy a firmy.
  • Padlet: Tato aplikace umožňuje vytvářet elektronické nástěnky pro sběr a sdílení informací, nápadů nebo zpětné vazby. Učitelé mohou použít Padlet pro projektovou výuku, brainstorming, diskusi nebo prezentaci. Žáci mohou na nástěnku přidávat texty, obrázky, videa nebo odkazy. Padlet je zdarma pro osobní použití nebo za poplatek pro školy a firmy.
  • Grammar.in: Procvičování gramatiky českého jazyka. Nabízí různé úrovně obtížnosti a témata. Žáci mohou vyplňovat cvičení a získávat okamžitou zpětnou vazbu. Učitelé mohou sledovat pokrok a výsledky svých žáků. Grammar.in je zdarma pro osobní použití nebo za poplatek pro školy a firmy.
  • Matika.in: Procvičování matematiky. 
  • Geograf.in: Procvičování zeměpisu. 
  • Zlatka.in: Procvičování finanční gramotnosti. Všechny tři aplikace jsou zdarma pro osobní použití nebo za poplatek pro školy a firmy.

Výše uvedené aplikace a nástroje jsou jen některé z mnoha aplikací a nástrojů, které můžete využít pro lepší výuku. Technologie vám mohou pomoci studovat snadněji a zábavněji, ale také efektivněji a kvalitněji. Vyzkoušejte si je a najděte si ty, které vám nejvíce vyhovují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram