Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Jak vypadá týden na Erasmu?

30. 08. 2023 - Aneta Havránková

Program Erasmus plus není určen pouze pro studenty vysokých škol. Tzv. výměn mládeže a tréninkových kurzů se může zúčastnit kdokoliv od třinácti do třiceti let s tím, že Evropská unie hradí dopravu, stravu i ubytování. Účastníci se pak po dobu většiny týdne účastní neformálních vzdělávacích aktivit. Přinášíme vám report toho, jak vypadá takový týden na Erasmu v Itálii.


Den jedna
První den se týká většinou pouze příjezdu. Žádné aktivity se zatím nekonají a organizátoři všem přidělí ubytování a přivítají účastníky večeří. Večer pak probíhá pouze neformální seznamování s participanty z jiných zemí. Každého projektu se účastní dvacet až čtyřicet lidí z několika zemí Evropy. V tomto případě se jednalo o Česko, Rumunsko, Itálii, Ázerbájdžán a Maďarsko.


Den dva
Druhý den začíná snídaní a nese se v duchu seznamovacích aktivit. V Itálii program začínal v deset hodin a končil v jednu, následně do tří trvala obědová pauza. Dopoledne se strávilo tzv. speed datingem, kdy vždy někdo vznesl nějakou otázku a lidé se o ni museli vzájemně bavit. Pak přišly na řadu hry na zapamatování si jmen ostatních. Večer jsme si pak užili party u bazénu.


Den tři
Třetí den se jde již do hloubky tématu projektu. V tomto případě se jednalo o „Eat smart for a healthy lifestyle“ a řešila se obezita. V harmonogramu byly zahrnuty různé workshopy a prezentace. Participanti také měli několik možností k diskuzi a řešilo se třeba přejídání či správné sestavování jídelníčku. Večer přišla na řadu tzv. intercultural night, v rámci které Ázerbajdžán, Itálie a Maďarsko představovali svoji zemi a gastronomii.


Den čtyři
Čtvrtý den byly v plánu o něco serióznější témata a povídali jsme si o poruchách příjmu potravy a o tom, co je způsobuje. Na základě toho jsme pak museli ve skupinách hrát improvizované divadlo a bavili jsme se o tom, jaká mají tato onemocnění hlavní příčiny. Nezapomněli jsme ani představit možnosti psychologické podpory, kterou nabízejí jednotlivé země. Večer se pak opět zakončil intercultural night. Tentokrát bylo na řadě Česko a Rumunsko.


Den pět
Pátý den jsme se společně pustili do nacvičování bachaty a hiphopových tanců. Zabralo to celý den, jelikož jsme to, co jsme se naučili, večer tančili na náměstí nedaleké vesnice. Tamní obyvatelé nám na oplátku uvařili těstoviny a dali nám ochutnat jejich tradiční drinky. Měli jsme také možnost si popovídat s místními.

Den šest
Šestý den byl poslední, kdy jsme měli společný program, a tak jsme si zhodnotili celý týden, povídali jsme si o tom, co jsme se naučili a pracovali na evaluaci celého projektu na
sociálních sítích. Odpoledne jsme měli volné a užili jsme si ho v bazénu. Večer pak přišla na
řadu rozlučková party a několik slz.


Den sedm
Poslední den nás čekala už jen společná snídaně a cesta do Catanie, kde jsme se rozloučili. Někteří z nás mířili zpátky do svých zemí a jiní si pobyt o pár dní prodloužili, či se vydali prozkoumávat nedalekou Maltu.


Rádi byste se zúčastnili podobného projektu? Stačí na Facebooku sledovat stránku Youth
Projects Czech Republic.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram