Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Jak ve školách mluvit o Ukrajině? Ministerstvo připravilo návod

01. 03. 2022 - Vincenc Novák

Ministerstvo školství vypracovalo návod pro učitele, ve kterém popisuje, jakým způsobem by měli žákům komunikovat současnou situaci na Ukrajině. Podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) je jeho cílem prevence a informovanost. Reálně totiž hrozí, že žáci budou hledat vinu za útok Ruska na Ukrajinu u svých spolužáků, kteří z těchto zemí pocházejí.

Již nyní má ministerstvo informace, že na některých základních školách, do kterých chodí děti ukrajinské či ruské národnosti, došlo ke konfliktům. Jedná se však pouze o jednotky případů.

Ministr uvedl, že prostřednictvím rozesílaného metodického pokynu se snaží motivovat učitele, aby žáky informovali a snažili se předcházet xenofobii. Vyučující by podle Gazdíka měli žákům vysvětlovat historické souvislosti událostí, kterých jsme v současnosti svědky.

MŠMT však nezůstává pouze u pomoci základním školám. Zaměří se také na koordinaci pomoci s rektory vysokých škol. Pomoc by se měla týkat ukrajinských studentů a nových studentů či žáků, kteří by se chtěli na české vysoké školy hlásit.

Problémem je také všeobecná mobilizace, která byla na Ukrajině vyhlášena. MŠMT v současné době nedisponuje informacemi o tom, kolik studentů se bude vracet do své vlasti. Školy plánují studenty požádat, aby jim předali informaci o svém povolání do armády. Školy však zatím neevidují zvýšený zájem o přerušení studia či jinou pomoc. České univerzity vpád ruských vojsk na Ukrajinu odsoudily.

Fotka od jorono z Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram