Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Jak si správně vybrat střední školu?

04. 11. 2023 - Aneta Havránková

Chystáte se na střední školu a tápete s tím, jaký si vybrat obor? Máme pro vás několik cenných rad a tipů jak na to. Pomoci vám mohou specializované testy nebo třeba návštěva veletrhu středních škol Schola Pragensis. Důležité je zvolit si obor, který bude vaše dítě bavit a naplňovat.

Od 23. do 25. listopadu se v Kongresovém centru koná veletrh pražských středních škol Schola Pragensis. Akce se každoročně účastní 130 škol z celé Prahy. U každého stánku také bývají přítomni pedagogové i studenti z daných škol, se kterými si můžete o čemkoliv promluvit a udělat si tak vlastní obrázek.

Pokud jste ztraceni a nemáte nejmenší tušení, jaké obory by vás mohly oslovit, určitě stojí za to vyzkoušet Profitest, který najdete na stránce infoabsolvent.cz. Tento orientační test není jen o tom, které obory by pro vás mohly být vhodné, ale také vám může otevřít dveře k pracovním příležitostem a mimoškolním aktivitám, které ladí s vašimi zájmy. Test naleznete zde.

Důležité je také, zda k danému oboru máte předpoklady. Pokud vaše dítě baví herectví, ale nemá dobře vyvinutý hudební sluch, na konzervatoř ho nehlašte, byla by to zbytečně promarněná šance. Zkuste místo toho tedy hledat alternativy. Co takhle stát spíše za kamerou a filmy vytvářet? Nebo dělat jejich grafiku? Stejně tak je tomu, i pokud chce vaše dítě studovat strojírenství, ale vůbec mu nejde matematika ani fyzika. Příbuzných oborů existuje mnoho a je třeba jen hledat to, co vám nejvíce sedne.

Vzhledem k silným populačním ročníkům je také třeba koukat na šanci na přijetí. Vyhledejte si statistiky z minulých let, kde zjistíte, kolik lidí se hlásilo a kolik přijali. Nemyslete si ale, že to bude tento rok stejné. Ba naopak, často se stává, že jeden rok se nehlásí téměř nikdo a další rok je obrovský nadbytek zájemců. Dejte si rozhodně alespoň jednu přihlášku na školu, kde máte velkou šanci na přijetí.

Koukat byste měli i na lokalitu školy. Jak je daleko? Nebudete dojíždet příliš dlouho? Není ve vašem okolí nějaká lepší alternativa. Pokud se chystáte jít studovat do jiného města, zjistěte si dostupnost a cenu internátů. Poptejte se také studentů, jaký je tam režim, ať pak třeba nejste překvapení z večerek a ranních budíků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram