Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Jak se vypořádat se stresem

24. 11. 2020 - Pražský inovační institut

Chránit dítě před stresem z přijímaček musíme daleko dřív než v samotný den přijímaček. Uchazeč by jej měl absolvovat s pocitem, že se připravoval dobře, zná většinu typových úloh a aktuální podobu testů. Měl by si alespoň jednou vyzkoušet přijímačky nanečisto, aby věděl, jak takové přijímačky probíhají a co jej čeká. 

Večer před zkouškou už nedoporučujeme opakovat učivo, spíše je dobré dělat nějakou oblíbenou činnost, dát si lehkou večeři a jít brzy spát. Dobrým tipem je připravit si oblečení a potřebné pomůcky den předem, abychom se ráno zbytečně nestresovali tím, že nestíháme nebo se v něčem cítíme nepohodlně. Těsně před zkouškou pomáhá několikrát se pomalu zhluboka nadechnout a vydechnout. Tuto techniku mohou uchazeči vyzkoušet i v průběhu testování, pokud bude potřeba.  

Řekněte si, že jste udělali maximum

Není důležité, zda jste s přípravou začali v září, nebo březnu. Důležité je, abyste si společně zhodnotili aktuální situaci, udělali jasný plán a řekli si, že toto je maximum, které pro přípravu chcete učinit. Vyhnete se tak situaci, že byste po přijímačkách říkali, že jste měli udělat více. Zkrátka zakažte si přehnaná očekávání.

Seznamte se s průběhem zkoušek

Pro základní orientaci není nutné vždy používat jen placenou přípravu. Stáhněte si loňskou podobu testů, vyzkoušejte si přijímačky nanečisto sami doma. Dejte si časový limit a postupujte dle instrukcí. Je důležité, abyste zjistili, za jak dlouho uteče čas vymezený na test a co jste schopni za tu dobu udělat, kolik úloh vyřešit a s jakým výsledkem.

100% úspěšnost je jen teoretická varianta

Je pravda, že některé děti zvládnou v časovém limitu test celý. Je jich ale opravdu jen zlomek. Při přípravě se hodně dětí a jejich rodičů stresuje tím, že test nedokončili. Proberte tuto možnost a zvolte si správnou strategii. Je lepší zjistit, jaké úlohy vám jdou lépe a při testu se na ně soustředit. Nemá cenu se stresovat s tím, že některé úlohy prostě přeskočíte.

Stres je největší nepřítel, na konci to chce zpomalit

Samotný stres při testu má významný vliv na celkový výsledek. Když pojedete až do přijímaček tzv. na plný plyn, hrozí vám, že se pár metrů před cílem motor zadrhne. Poslední dva týdny spíše opakujte, případně si jen zkoušejte řešit modelové testy. Poslední den před přijímačkami je již zcela vypusťte.

Držíme vám palce!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram