Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Jak řídit svůj čas jako profesionál

06. 04. 2023 - Šimon Hauser

Všichni máme 24 hodin denně, ale někteří lidé toho stihnou víc než jiní. Jejich tajemství? Dobrý time management – umění stanovit si priority a věnovat se tomu, co v danou chvíli zrovna potřebuji. Více času si bohužel vytvořit nelze, ale díky kvalitnímu time managementu můžeme být šťastnější, zdravější a produktivnější.

Time management do značné míry závisí na vašich jedinečných individuálních okolnostech, například na druhu zaměstnání, školy, věku a podobně. Několik obecných zásad vám ale může pomoci lépe si zorganizovat život a kariéru, čímž se výrazně zlepší vaše dovednosti v oblasti řízení času ­– bez ohledu na to kým nebo čím jste.

Znáte staré rčení o tom, že pro stromy není vidět les? Je téměř nemožné být produktivní, když jste neorganizovaní a utápíte se v detailech. To, co potřebujete, je pohled z ptačí perspektivy na celý váš rozvrh a pracovní náplň; pevné uchopení celkového obrazu. Pouze s jasným přehledem o celku se můžete efektivně ponořit do detailů a dokončit věci.

Důležitý tip: Zkuste propojit svou poznámkovou aplikaci s Kalendářem od Googlu nebo Applu, abyste si lépe dokázali představit svou pracovní náplň a rozdělili ji na zvládnutelné části. Propojením rozvrhu a poznámek a propojením poznámek s událostmi si usnadníte organizaci.

Včasné stanovení priorit

Stanovení priorit je chytrý způsob, jak si zajistit produktivní den. Musíte vědět, co a proč musíte řešit nejdříve, a mít obecnou představu o tom, které úkoly budou provedeny a kdy. Mělo by se tak stát před začátkem dne, kdy poctivě zhodnotíte, co je třeba udělat a kolik času to zabere.

Konkrétně byste se měli zaměřit na:

  • Konsolidaci všech úkolů do jednoho seznamu a jejich rozdělení podle měsíců, týdnů nebo dnů.
  • Oddělení důležitých nebo naléhavých úkolů od úkolů s nižší prioritou a jejich rozvržení do dne tak, abyste nejdříve vyřídili nejdůležitější úkoly a méně důležité úkoly nechali na později.

V libovolné aplikaci si uspořádejte úkoly, které si můžete po dokončení odškrtnout. V každém z úkolů zachyťte proveditelné podrobnosti: projekt, datum dokončení, časovou náročnost a další specifika. Podle potřeby je upravte, abyste si stanovili priority a vytvořili plán, který  vám pomůže splnit všechny vaše povinnosti.

Ukládejte si informace na jedno místo

Dostupnost je klíčem k efektivnímu řízení času; čas strávený hledáním informací je promarněný čas. Usnadněte si život tím, že všechny poznámky, úkoly a plány shromáždíte na jednom místě. Budete tak moct získat jasný a ucelený přehled o své situaci a lépe si stanovit priority úkolů – a nebudete ztrácet drahocenné hodiny hledáním důležitých informací.

Dobrý time management není jen o plnění úkolů, ale také o vytvoření vyváženého a efektivního životního stylu. Organizací a stanovením priorit svého času se můžete stát produktivnějšími, efektivnějšími a spokojenějšími ve svém osobním i profesním životě.

Zdroj obrázku: Unsplash

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram