Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Jak můžeme motivovat žáky a studenty, aby udělali krok z lavice do akce?

21. 06. 2022 - Jana Holcová

Skupinky tří až pěti lidí sedí v kroužcích a o něčem zapáleně debatují. Dva lektoři chodí mezi nimi, poslouchají a případně sem tam něco jemně podotknou. Všechny skupinky si měří čas. O co jde? Právě probíhá tak zvaný Mastermind – způsob práce ve skupinách. Ale nepředbíhejme, workshop, o kterém bude řeč, měl více částí…

Ve středu 8. června 2022 se v rámci projektu iKAP II – Inovace ve vzdělávání konal v Kampusu Hybernská workshop nazvaný „Z lavice do akce! Vol.2“. Pořádala jej Inovační laboratoř Univerzity Karlovy pod vedením a koordinací Pedagogické fakulty UK. Workshop uváděli Jan Veselý a Ondřej Mrkus, kteří zároveň na Univerzitě Karlově vedou kurz pro studenty „Rozjeď projekt!“.Setkání bylo určené pro učitele základních a středních škol i budoucí pedagogy. Mohli jsme si tam na vlastní kůži vyzkoušet, jak pracovat s žáky či studenty tak, aby se nebáli udělat krok od nápadu k jeho realizaci.  

Na začátku čekal všechny účastníky tzv. SpeedDating – představení, během kterého se člověk vždy musel během s dvěma dalšími lidmi v pěti minutách popovídat o tom, kdo je, proč na workshop přišel, atd. Stejný princip se pak dá zopakovat i v hodinách: ať už na začátku semestru/školního roku nebo i když už se skupina trochu zná. Jde hlavně o aktivizaci energie, zvídavosti a větší zapojení všech zúčastněných. Zároveň se během Speed datingu později ve školním roce dají jednoduše sdělit novinky – jak pokračují nápady a projekty žáků.

Zkušenost přenositelná i na základní a střední školu

„Kurz Rozjeď projekt! běží už čtvrtým rokem a jde nám v něm hlavně o to, jak dodat studentům odvahu,“ říká autor kurzu Jan Veselý. „Principy a přístupy, s nimiž pracujeme, nejsou jen pro vysokoškoláky, ale učitelé je mohou jednoduše aplikovat i v prostřední základních a středních škol,“ dodává.   

Během práce se studenty v kurzu, který poslední dva roky vede Jan Veselý společně s Ondřejem Mrkusem, je třeba také vytvořit bezpečné prostředí. Vybudovat atmosféru důvěry, kdy žáci či studenti cítí, že oni a jejich nápady, názory a myšlenky jsou přijímány a nikdo je neodsoudí. Sami učitelé jdou v tomhle případě příkladem a nebojí se hovořit o svých nepodařených nápadech či o svých pochybnostech nebo o tom, že se s nápadem či podnikáním ocitli „ve slepé uličce“. Právě spolupráce s ostatními může být často cesta z takové uličky ven nebo cesta nápadu žáka (či studenta) z jeho hlavy do akce a setkání myšlenky s reálným světem.

Dozvídáme se i řadu praktických informací a tipů, co lze v hodinách použít, např. o nástroji Lean Canvas. Jde o zjednodušený podnikatelský plán, který se vám může vejít na jednu A4. Jan Veselý a Ondřej Mrkus doporučují také sledovat nejrůznější heckathony a vysílat na ně žáky. Tyto „maratony řešení problémů“ už dnes nejsou zdaleka jen o programování, jako tomu bývalo dříve a účastnit se jich mohou klidně i patnáctileté děti. Existuje také řada soutěží, které mohu pro žáky a studenty fungovat jako dobrý motivační faktor a hnací motor, např. soutěž Nakopni Prahu, program pro žáky a studenty Dobro-druzi (pořádaný Nadací Via) či Soutěž a podnikej.

Mastermind na vlastní kůži

V další části workshopu rozdělil Ondřej Mrkus účastníky do skupinek po třech až pěti lidech, tak jak se to obvykle dělá se studenty v kurzu. Při aktivitě Mastermind vždy mluví jeden ze skupinky a v patnácti minutách popíše, co řeší či s čím by potřeboval v rámci svého (podnikatelského) záměru od ostatních poradit, jaký je jeho problém a kontext k němu. Během tohoto časového limitu má plnou pozornost ostatních, doptávají se ho a navrhují, jak by danou situaci řešili oni, sdílí nápady a stručně i své případné zkušenosti. Někdo má funkci moderátora a hlídá čas, všichni reagují spíše věcně a stručně, cílem je pomoci druhému, nikoli sdílet vlastní historky. „Říkáme, že je to taková „defrustrace“ a cílem je pomoci si co nejvíce navzájem. My jako lektoři spíše „jen“ vytvoříme prostředí a studenty podporujeme, přímo se účastníme jen v případě, když je studentů zrovna málo,“ doplňuje Ondřej Mrkus. Časový limit na „cvičení“ Master mind se dá i změnit, třeba na deset či dvacet minut a aktivita se dá během semestru (či pololetí) zopakovat třeba sedmkrát. Kvalita takové výměny se odvíjí od toho, s jak konkrétním problémem studentka či student přijdou.

Tak tedy Mastermind zkoušíme v praxi během workshopu. A je to skvělé! Dozvídám se věcné připomínky, čerstvé nápady a praktické tipy ke svému malému tvůrčímu záměru. Kolegyně z jedné pražské střední školy nabere inspiraci k tomu, jak pojmout práci ve školním týmu a porady s méně motivovanými kolegyněmi, začínající kouč dostane tipy, jak tuto svoji aktivitu více „rozjet“ a učitel tandemové výuky (a zároveň) podnikatel si vyslechne nápady, jak se pracovat se studenty. 

Všichni se cítíme dobře, že jsme byli schopni formulovat a popsat svůj (větší či menší) problém, něco, s čím si sami lámeme hlavu. A jsme rádi za tipy a nápady od druhých, které jsou dobře míněné a otvírají nám jiné úhly pohledu. Skvělé na celé „výměně“ bylo, že každý z nás řešil jiný problém a pohyboval se v malinko jiném prostředí. „Žáci a studenti by si měli odnést přesně tohle, rozvinout svoje sebevědomí, dodat si odvahu ke změnám a inspirovat se od ostatních, kteří třeba řeší úplně jiné věci a mají jiné zkušenosti. Právě ta různost je na tom hrozně zajíma a přínosná, shrnují metodu Mastermind autoři kurzu Rozjeď projekt!. 

Novinky z Inovační laboratoře UK můžete sledovat na Facebookové stráncePodcasty „Z lavice do akce“ najdete na Spotify na tomto odkazu. Hosty prvního dílu jsou právě Jan Veselý a Ondřej Mrkus. 

Další zajímavé odkazy, související s podporou podnikavosti žáků a studentů: podnikavamysl.czJA CzechIOT LaboratořiKid.cz (Innovative Kid). 

Informace o projektu iKAP II – Inovace ve vzdělávánínajdete na webu Pražského inovačního institutu, aktuality a podrobnější informace pak na těchto projektových stránkách

Vaší pozornosti doporučujeme také Youtube kanál Pedagogické fakulty UK, kde jsou uložena videa, podcasty i webináře, které doposud vznikly v rámci projektu iKAP II – Inovace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram