Cookie Consent by Free Privacy Policy website

It’s okay not to be okay – Kde hledat pomoc v oblasti duševního zdraví?

20. 09. 2023 - Babeta Frischmannová

Začátek školního roku bývá náročným obdobím nejen po časové, ale hlavně psychické stránce. Přinášíme vám několik tipů, kam se obrátit, když vám věci začnou “přerůstat přes hlavu”.  

CO JE TO DUŠEVNÍ ZDRAVÍ?

Světová zdravotnická organizace definuje duševní zdraví jako „pocit pohody, v němž každý jedinec naplňuje svůj potenciál, zvládá běžný životní stres, může produktivně pracovat a je schopen přispívat k prospěchu své komunity“. Duševní zdraví je tedy jakýsi „normální“ psychický stav, který jedince neomezuje v běžném životě a nepůsobí mu dlouhodobé potíže. 

Negativní emoce, jako třeba strach, smutek nebo zlost, jsou neodmyslitelnou součástí lidského života a jejich prožívání je normální, duševně zdravý člověk by se s nimi ovšem měl být schopen postupem času sám vypořádat.

POVĚDOMÍ A PREVENCE

Pokud chcete o své duševní zdraví pečovat preventivně, nebo vás toto téma zajímá a rádi byste se o něm dozvěděli více, budou vám skvělým pomocníkem webové stránky iniciativy Nevypusť duši, kde najdete články, videa, ale také e-mailovou poradnu nebo nabídku preventivních programů pro studenty středních a vysokých škol nebo učitele. 

Příspěvky seznamující širší veřejnost s tématem péče o duševní zdraví můžete najít také na Instagramu, například na profilech czechpsychologist, kpsychologovipsychokoutek nebo Neveshlavu. Všechny tyto účty jsou spravovány studenty psychologie, nebo přímo psychology/psychoterapeuty, mohou tedy být přínosné i pro ty z vás, kteří o tomto povolání uvažují. 

Z POHODLÍ DOMOVA 

Chcete pro svou duševní pohodu něco sami aktivně dělat? Vyzkoušejte třeba aplikaci Smiling Mind, zaměřenou na mindfulness, se kterou můžete pravidelně meditovat (meditace jsou zde ovšem bohužel pouze v angličtině), nebo její český ekvivalent Calmio

Pro zachycení toho, jak se cítíte, můžete využít trackovací aplikace jako je například Daylio, se kterým můžete sledovat změny svých nálad v průběhu týdnů či měsíců. Stejnou funkci nabízí i aplikace Nepanikař, kterou si můžete stáhnout zdarma, a která navíc slouží i jako první pomoc při depresi, úzkostech, sebepoškozování, myšlenkách na sebevraždu a poruchách přijmu potravy.  

KDE HLEDAT TERAPEUTA

Pokud procházíte těžkým obdobím a cítíte, že potřebujete pomoc odborníka, máte několik možností. Jednou z nich je kontaktování školního psychologa, pokud ho vaše škola má, případně vyučujícího, kterému důvěřujete, který by vás na něj mohl přesměrovat.

Další možností, kam se obrátit, je například Terapeutický přístav, kde se vám dostane cenově dostupné péče od začínajících psychoterapeutů v podobě individuálních, ale i skupinových sezení. Psychoterapeuta si můžete najít také na stránkách Terapie.cz, nebo Hedepy.cz, pokud dáváte přednost terapii online.  

! Jsou-li vaše problémy závažné, neváhejte kontaktovat krizová centra nebo linky důvěry !

NEBOJTE SE SVĚŘIT 

Pokud jste nezletilí a necítíte ve své kůži, nebojte se svěřit dospělé osobě, ať už rodičům nebo vyučujícímu. Na rozdíl od vašich vrstevníků mají více životních zkušeností a možností, jak vám pomoci. Nemusíte na to být sami!

Zdroj úvodního obrázku: Tatum Bergen / Unsplash

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram