Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Instagram po kritice uživatelů pozastavuje nové funkce, které ho měly přiblížit TikToku

10. 08. 2022 - jan.sercl

Platforma oznámila, že pozastavuje některé funkce, na které si stěžovali uživatelé a významní tvůrci jako Kylie Jenner a Kim Kardashian. „Přestaňte se snažit být TikTokem, stačí mi vidět roztomilé fotky svých přátel," uvedla Jenner.

Tento komentář vzešel z petice na webu change.org, která do čtvrtečního večera (28. července) získala více než 229 000 podpisů. Zdá se tedy, že to Jenner myslí opravdu vážně. V roce 2018 jediný tweet této osobnosti s dotazem „Otevírá dnes ještě někdo Snapchat?" snížil tržní kapitál sociální sítě o 1,3 miliardy dolarů, čímž utvrdil dojem, že tolik opěvovaný redesign se nepovedl, a donutil společnost o několik týdnů později couvnout.

Změny, které zahrnují extrémně algoritmický hlavní kanál, prosazování videí ve stylu TikToku a intenzivní propagaci funkce "remix" vedly k tomu, že uživatelé mají problém najít obsah od přátel a rodiny, který byl kdysi základem této sociální sítě. „Jsem rád, že jsme to riskli," řekl generální ředitel Adam Mosseri ve čtvrtek v rozhovoru s Casey Newtonem z Platformer News. „Rozhodně ale musíme udělat velký krok zpět a přeskupit síly. Pokud občas neuspějeme, nemáme dostatečně odvážné úmysly," dodal.

Mosseri tvrdí, že k posunu k většímu množství videí by došlo, i kdyby se služba nijak nezměnila, protože uživatelé stále častěji sdílejí a vyhledávají úryvky videí. „Když se podíváte na to, co lidé na Instagramu sdílejí, zjistíte, že se to postupem času stále více přesouvá k videu," řekl Mosseri. Co to znamená pro koncové uživatele, je zatím trochu nejasné. Instagram se rozhodně nevzdá videoobsahu a rozhodně se nevzdá vertikálních zkrácených videí.

Možná však upraví své algoritmy tak, aby uživatelé stále viděli příspěvky od lidí, které se rozhodli sledovat, ale většině jejich feedu budou stále dominovat krátká videa. Videopříspěvky od tvůrců, kteří je nahrávají pravidelně, bude algoritmus stále prosazovat.

Podobným přerodem prochází i sesterská aplikace Facebook. Ve druhé polovině července Mark Zuckerberg oznámil obnovení "chronologického kanálu" v hlavní aplikaci Facebooku spolu s nově algoritmizovanou kartou "Domů", která se opět snaží napodobit populární stránku "Pro vás" společnosti TikTok. „Náš objevovací algoritmus vám bude doporučovat obsah, o kterém si myslíme, že vás zajímá nejvíce," uvedl Zuckerberg v příspěvku oznamujícím tuto změnu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram