Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Infekce dýchacích cest, pády i mrtvice. Bydlení ve studeném domově s sebou nese mnohá rizika

11. 11. 2022 - jan.sercl

Odhaduje se, že v roce 2020 v Evropě nebylo 36 milionů lidí schopno udržet své domovy dostatečně vytopené. V USA se s energetickou chudobou potýká 16 % obyvatel země, z toho 5,2 milionu domácností je považováno za domácnosti pod federální hranicí chudoby.

Starší lidé se v domácím prostředí balí do mnoha vrstev oblečení. Rodiče si dělají starosti, zda je jejich dětem dostatečně teplo a přidávají jim do postýlek další deku. Plynové hořáky nehoří. Vzhledem k nestabilitě na trhu s energiemi, která způsobuje prudký nárůst cen, hrozícím výpadkům proudu a nedostatku plynu by se situace mohla ještě zhoršit, a to zejména v Evropě.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) varovala, že svět se nachází uprostřed první skutečné „globální energetické krize", kterou z velké části vyvolala ruská invaze na Ukrajinu. Je pravděpodobné, že postihne mnoho milionů lidí. Největší zátěž však dopadne na ty nejchudší a nejzranitelnější.

Abychom plně pochopili, proč je to takový problém, je důležité překonat mylnou představu, že studený dům je pouze nepříjemný. Vezměme si jako příklad krev. Když rtuť teploměru klesne, naše cévy se mírně zúží. To zvyšuje krevní tlak a ztěžuje krevní oběh. Naše krev také houstne, částečně kvůli zvýšení hladiny bílkoviny zvané fibrinogen a dalších molekul, které způsobují srážení krve. Konečným důsledkem těchto změn může být mrtvice nebo infarkt.

Zdravotní důsledky toho všeho patrně nejsou zanedbatelné. Vědecké výzkumy jasně ukazují, že chladné domy jsou pro jejich obyvatele škodlivé a někdy dokonce smrtelné. Existuje vyšší riziko mrtvice, infekce dýchacích cest a pádů či jiných úrazů. Ty jsou způsobeny tím, že lidé mají při nízkých teplotách menší sílu a obratnost. Chladné domovy mohou mít krátkodobé i dlouhodobé důsledky pro zdraví, pohodu, a dokonce i pro životní příležitosti člověka.

Vidíme celé rodiny sedět u stolu v kabátech. To je realita. Viděl jsem to několikrát," říká Paul Doherty, bojovník proti chudobě, bývalý politický kandidát a dobrovolník, který založil organizaci Foodstock provozující potravinovou banku. Dodává, že při rozhovorech v komunitě se často objevují zdravotní problémy. Slyší o dětech s astmatem, o lidech, kteří říkají, že jejich duševní zdraví trpí kvůli neutuchajícímu utrpení v chladném domě. Dělají si starosti a stahují se do sebe.

Kromě přímých účinků nízkých teplot mohou mít na zdraví lidí vliv i další faktory prostředí v chladných domech, například vlhkost a plísně, které jsou častější ve špatně vytápěných domech. Spory uvolňované plísněmi dráždí plíce a mohou zhoršovat onemocnění, jako je astma. Jedna ze studií ukázala, že dlouhodobé bydlení ve vlhkých a plesnivých podmínkách významně souvisí se zhoršením plicních funkcí. Jedná se například o ukazatel, kolik vzduchu dokáží lidé vyloučit za jednu sekundu výdechu.

Následky mohou být fatální. Zpráva Institutu pro rovnost v oblasti zdraví londýnské University College London (UCL) z roku 2011, odhaduje, že 21,5 % nadměrných zimníchúmrtí ve Spojeném království lze přičíst chladným domovům. Toto číslo se rok od roku mění, ale může se rovnat několika tisícům úmrtí během jediné sezóny.

Zdroj obrázku: Obrázek od uživatele avantrend ze služby Pixabay.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram