Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Ikona modernismu. Osada Baba projde obnovou

20. 10. 2022 - Vincenc Novák

Už jste někdy slyšeli německé slovo Werkbund? V meziválečném období tento název nesl svaz umělců, architektů, designerů či řemeslníků, který je považován za klíčový z hlediska rozvoje moderní architektury a designu. Mezi díla tohoto spolku patří projekt výstavby šesti kolonií, jenž byly postaveny v různých částech Evropy. Tyto kolonie měly nabízet moderní a cenově dostupné bydlení ve funkcionalistickém stylu.

Jedna z těchto kolonií byla postavena také v Praze. Díky svému jedinečnému umístění na kopcích nad Bubenčem si mohou obyvatelé těchto vil užívat okouzlující pohledy na město. Nedaleko se nachází také kupř. Šárecké údolí či zřícenina Baba.

Výstava osady Baba probíhala na přelomu 20. a 30. let 20. století. Jako jediná ze série kolonií byla postavena ve formě souboru individuálních domů. Na rozdíl od podobných staveb ve Vídni či v Německu nedošlo za války k jejímu poškození, což ještě zvyšuje míru unikátnosti této stavby. V roce 2020 se osada dočkala ocenění značkou Evropské dědictví.

Rada hl. m. Prahy nyní schválila revitalizaci sídliště Baba, která bude zahrnovat rekonstrukci technické infrastruktury, úpravu povrchů či umístění nového informačního systému určeného pro turisty. Dojde také k výsadbě nových stromů, a to podle původních plánů na stavbu sídliště.

Problémem osady je špatné umístění podzemních sítí. Kanalizace, voda či plyn jsou po letech ve špatném stavu. O svůj původní půvab přišly také místní veřejné prostory. Podle náměstka primátora pro oblast územního rozvoje Petra Hlaváčka byla koncepční studie na obnovu oblasti vypracována z důvodu "koordinace veškerých zájmů v území". Jedná se o skloubení zájmu architektonicko-urbanistického se zájmem místních obyvatel.

Zdroj obrázku: Autor: Jirka Dl – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37795103

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram