Cookie Consent by Free Privacy Policy website

IKAP II nabízí pro ukrajinské děti bezplatné kurzy češtiny, psychologické poradenství nebo interkulturní práci

22. 07. 2022 - Jana Holcová

Máte ve svém okolí či přímo ve vaší pražské škole žáky z Ukrajiny? Právě pro ně, pro jejich rodiny i pro pedagogy jsou určeny nové programy projektu iKAP II – Inovace, který realizuje Pražský inovační institut. Projekt nabízí kurzy češtiny, interkulturní práci pro ukrajinské rodiny a pedagogy i psychologické poradenství a terapie. Vše ve spolupráci s partnerem projektu, organizací InBáze. Všechny programy jsou poskytovány bezplatně.

Projekt nabízí bezplatné kurzy českého jazyka různých úrovní a formátů pro ukrajinské děti z pražských škol (MŠ/ZŠ/SŠ/VOŠ) v rozsahu 45 vyučovacích hodin. Kurz se koná jednou či dvakrát týdně po dvou vyučovacích hodinách pro celkem 8-10 dětí ve skupině či dle konkrétních potřeb. Kurzy vedou zkušení lektoři češtiny jako druhého jazyka. Kurzy se pořádají buď přímo ve škole, která má zájem (dva týdny už byly realizovány např. v ZŠ Ličkovo nám. na Praze 8), nebo mohou jednotlivé děti docházet na kurz češtiny do vzdělávacích prostor v centru Prahy. Kurzy mohou probíhat a probíhají během prázdnin, ale později i kdykoli v průběhu školního roku.

Více informací podá zájemcům Mgr. Palina Mahilina MA na e-mailu: mahilina@prahainovacni.eu či tel. 775 656 735. Nově vypsané termíny kurzů najdete na webu projektu.

Interkulturní práce - tlumočení, konzultace i podpora

Další z nabídky programů je interkulturní práce pro ukrajinské rodiny a pedagogické pracovníky škol, i tato část programů probíhá ve spolupráci s organizací InBáze, z.s. O co se jedná? Interkulturní pracovník usnadňuje komunikaci mezi pedagogy, dětmi a rodiči s odlišným mateřským jazykem (OMJ) na MŠ/ZŠ/SŠ. Na školách je oporou pro rodiče, pedagogické pracovníky i děti s OMJ. Může např. zajistit doprovod pro rodiče a tlumočení během třídních schůzek, individuálních konzultací, při zápisech do škol aj. Kromě samotného formálního obsahu je schopen tlumočit i možné sociokulturní rozdíly, jejichž znalost a pochopení jsou naprosto zásadní pro vzájemné porozumění. Tento odborník také podporuje děti/žáky/studenty s OMJ v adaptaci na školní prostředí či zajišťuje překlad informačních materiálů a dokumentů školy (žádost o přijetí, školní řád, harmonogram školního roku, informace ke škole v přírodě aj.) a další.

V rámci těchto programů nabízí projekt iKAP II – Inovace ve vzdělávání i psychologické poradenství a terapie pro ukrajinské rodiny. Toto bezplatné individuální či skupinové psychologické poradenství v jejich rodném jazyce (ukrajinština, ruština) se odehrává v bezpečném prostředí, kde si mohou se zkušenými terapeuty promluvit o tom, co je trápí. Jde např. o poradenství v případě náhlých krizových situací, podporu rodin v jejich nepříznivé životní situaci, pomoc při řešení problémů ve škole či rodině, při mezilidských konfliktech, podpora při zvládání stresu, atd.

Kontakty:
Pavel Andrle, andrle@prahainovacni.eu, tel.: 737 586 245.
Mgr. Barbora Hanzalová, hanzalova@inbaze.cz, tel. 775 277 388
Mgr. Jana Remenárová, MA., remenarova@inbaze.cz, tel. 603 820 210

Více o tom, co vše přináší pražským školám projekt iKAP II – Inovace ve vzdělávání, najdete na webu Pražského inovačního institutu či na této stránce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram