Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hrůzostrašné dějiny genocidy 20. století. Mohla by se taková událost stát znova?

01. 02. 2022 - Patrik Vodrážka

Mezinárodní den památky obětí holocaustu připadá každý rok na 27. leden. Miliony obětí, které během druhé světové války přišly o svůj život anebo prožily to nejhorší zacházení v příšerných podmínkách. Jak je vůbec ale z psychologického hlediska možné, že k tomu došlo? Mohlo by se něco takového opakovat?

Bavíme-li se o antisemitismu, můžeme ho datovat ještě mnohem dávno před 20. stoletím. Jeho vrchol však nastal při nástupu Hitlera k moci. Ten antisemitismus dotáhl z xenofobie na genocidu. Hitler dokázal svým řečněním přesvědčit spoustu lidí, aby mu důvěřovalo a následovalo ho. Vzhledem k tehdejší situaci Německa, které se nacházelo v obrovské hospodářské krizi, vypadal Hitler jako člověk, který bude opravdu schopný dát Německo dohromady. Přišel tedy, když byla krize, označil viníky, kteří podle něj za situaci mohli – Židy, a prohlásil, že zná způsob, jak vše napravit. Ano, těch faktorů tam hrálo mnohem víc a je to trochu zjednodušené, ale vesměs takto to probíhalo a tím si dokázal získat přízeň spousty lidí. Do karet mu samozřejmě hrál strach ostatních zemí z války.

Po uchopení moci začala masivní propaganda. Všude kam jste šli jste se setkávali s nenávistí vůči Židům a dalším menšinám. A pak už začala pracovat konformita.

Konformita je termín v sociologii, zjednodušeně řečeno jde o přizpůsobení se převažujícím názorům většinové skupiny. Je to vrozené, všichni jsme do určité míry ovlivněni konformitou, což nám pomáhá se socializovat, nicméně ačkoliv může být konformita prospěšná, umí být taky velice zrádná a zneužitelná. Svědčí o tom ostatně i například Milgramův experiment, který zkoumal poslušnost lidí vůči autoritě. A výsledky? Velká část zachová poslušnost vůči autoritě, i když je to v konfliktu s jejich svědomím. Už vidíte ten problém? Pro lidi bylo tedy jednodušší být nečinný a pouze přihlížet něčemu, s čím ani souhlasit nemuseli. 

A tady se dostáváme k tomu, jestli se to tedy může opakovat? Já si bohužel myslím, že ano. Je proto nutné vzdělávat co nejvíce lidí a udržovat kolektivní paměť, protože to může být jediná účinná zbraň proti špatnému vlivu konformity. Zoufalost, nenávist a manipulace mohou zlikvidovat celé národy a to je třeba mít na paměti.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram