Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hotovo. Operátoři pokryli metro signálem o rok dříve. Z vlastní iniciativy začali instalovat 5G.

29. 12. 2021 - Daniel Kapek

Od druhé poloviny prosince 2021 je celá síť pražského metra pokrytá mobilním signálem. Jedinou výjimku tvoří stanice Jiřího z Poděbrad, ve které Dopravní podnik Prahy (DPP) buduje výtahy.

Dopravní podnik hlavního města Prahy společně s konsorciem operátorů připojil do sítě poslední úsek metra mezi Černým Mostem a Rajskou zahradou. Tím byl ukončen projekt za půl miliardy, díky němuž je nyní možno využívat mobilního signálu ve všech veřejných prostorech metra.

 „Je to náš vánoční dárek Pražanům. Konečně je signál LTE v celém metru, jak jsme slíbili, a nakonec se nám to povedlo splnit ještě o rok dříve. Do konce dubna bude všude navíc signál 5G, tím už se pražské metro řadí ke špičce v Evropě. Signál v metru vypadá jako maličkost, ale je pro mě symbolem, že se konečně pracuje na věcech, které Pražanům zlepšují každodenní život,“ řekl Adam Scheinherr, náměstek primátora pro oblast dopravy a předseda dozorčí rady DPP.

Jediná výjimka je stanice Jiřího z Poděbrad. Celá stanice je před revitalizací, během které dojde mimo zavedení mobilního signálu i k vybudování výtahů. Dnes si toho běžný cestují při průjezdu stanicí nevšimne, protože přilehlé tunely pokryté jsou.

Kromě toho je také 56 ze 61 stanic pokryto signálem 5G, který operátoři zavedli z vlastní iniciativy. 5G síť by měla celé metro pokrývat do jara roku 2022.

„Díky kompletnímu pokrytí signálem LTE a většinově i 5G se pražské metro může směle zařadit ke špičce v Evropě. Kupříkladu londýnská podzemní dráha bude kompletně LTE a 5G signálem pokryta na konci roku 2024. Rozhodně se nemáme za co stydět, v mnoha projektech jsme v Praze dál než v řadě metropolí i na západ od nás,“ uvedl Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP.

Operátoři věří, že díky dobrému pokrytí se zvýší i bezpečnost cestujících, protože budou moci odkudkoli zavolat na tísňové linky.

Instalace neprobíhá každou noc

Veškeré práce na výstavbě LTE sítě se provádějí pouze během pravidelných nočních výluk metra, které trvají přibližně tři hodiny. Není to však možné každou noc, protože před nimi mají přednost veškeré činnosti nezbytné pro zachování plné provozuschopnosti metra.

Po dobu lockdownu a zkráceného provozu metra mohli technici pracovat zhruba o hodinu déle, nicméně se museli vypořádat s pandemií covid-19 a personálními výpadky, kvůli kterým se zkomplikovala práce a někdy i odsunulo spouštění do provozu.

Pro umístění vyzařovacího kabelu je nejdříve potřeba do stěn tunelu metra navrtat plastové úchytky. Na rozdíl od kovových nehrozí riziko rušení signálu.

Zdroj fotografie: praha.eu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram