Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hokej a umění? Vydejte se u příležitosti mistrovství světa v hokeji na tematickou výstavu

15. 05. 2024 - Klára Nováčková

Česká Republika hostí již potřetí v historii největší hokejový svátek. Kromě hromadných sledování utkání existují i další tematické aktivity, které lze v rámci mistrovství světa podniknout. U příležitosti šampionátu připravila Národní galerie v Praze (NGP) speciální expozici, která propojuje sport a umění. Ať už jste fanouškem hokeje, umění, nebo obojího, výstava Na led! Je právě pro vás!

Zdroj: NGP

Expozice představuje historii bruslení a hokeje prostřednictvím více než stovky uměleckých děl napříč médii. Malíř Pieter Brueghel mladší zobrazoval bruslení na zamrzlých Holandských kanálech a rybnících již v 17. století. Nedlouho poté si tyto zimní radovánky zamilovali i v Čechách a bruslení se stalo tématem tuzemských výtvarníků, Karla Purkyně nevyjímaje. 

Na začátku minulého století dostal hokej jako sport již pevné obrysy a stal se důležitou součástí naší národní identity. I proto si našel pevnou pozici v umění, kde je stále častějším motivem. Ztvárnění charakteru hokeje, jakožto rychlého, tvrdého, ale také velmi precizního sportu bylo výzvou pro celou řadu umělců. Experimentu s výtvarným pojetím hokeje se nebránili Jiří Kolář či Theodor Rotrekl.

Hvězdnou érou tuzemského hokeje jsou bezpochyby 90. léta a s nimi spojený legendární úspěch v Naganu. Zlaté medaile paradoxně nepřinesly pouze vlnu glorifikace českého hokeje. Na kulturní scéně se objevila i taková díla, která se na tento sport dívají bez růžových brýlí, někdy i s notnou dávkou sarkasmu a ironie. Příkladem takového uměleckého díla je například instalace Make work not sport! Od známého českého umělce Kryštofa Kyntery. 

Make work not sport! - Zdroj: oficiální web Kryštofa Kyntery

Výstavu v NGP uzavírá soubor těch nejnovějších uměleckých děl, která vznikla u příležitosti letošního mistrovství světa.

Národní Galerie k výstavě přichystala bohatý doprovodný program. Zájemci si mohou vybírat z komentovaných prohlídek, přednášek a diskuzí, vyučující mohou navštívit komentovanou prohlídku pro pedagogy. Pro děti s dospělými jsou připraveny kreativní dílny. 

Nejmladší návštěvníci mohou nahlédnout za oponu umění, ale zároveň budou mít možnost vyzkoušet roli umělce. Více podrobností o doprovodných programech NGP naleznete zde

Zdroj úvodní fotografie: NGP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram