Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Golfistka a středoškolačka Anna Zapletalová slaví první úspěchy na Wyoming Seminary v USA

02. 12. 2023 - Aneta Havránková

Podle nedávného průzkumu provedeného společností Response Now pro agenturu Education.cz má až 40 % českých rodin s dětmi zkušenosti se dlouhodobým studijním pobytem v zahraničí. Tato trendová situace ukazuje, že stále více studentů opouští Českou republiku nejen na vysokoškolské úrovni, ale rozhoduje se i pro střední školy v zahraničí.

Ve Spojených státech jsou střední školy založeny na myšlence, že sport je přirozenou součástí vzdělávání. Studenti nemusí vytvářet individuální vzdělávací plány nebo řešit omlouvání za zameškané hodiny. Ředitelka portálu Education.cz, Lucia Klimková, tuto situaci popisuje slovy: "Plánují svůj rozvrh tak, aby zvládli jak školní povinnosti, tak i sportovní aktivity. Některé sportovní týmy na středních školách v zahraničí dokonce vyžadují tzv. GPA (Grade Point Average), což je stanovený průměr známek, které studenti musí dosáhnout, aby se mohli účastnit tréninků a zápasů. V USA se proto používá termín 'student-athlete,' protože blízce propojuje akademickou přípravu se sportovním angažmá."

Studentka Anna dokáže skloubit školu i profesionální sport

Jedním z oblíbených sportů, ve kterých se i čeští hráči a hráčky v zahraničí a především v USA zdokonalují, je golf. "Vybírala jsem ze středních škol, na kterých bych mohla trénovat, protože jsem kvůli škole nechtěla přerušit můj pokrok v golfu," popisuje Anna Zapletalová, studentka Wyoming Seminary v americkém státě Maine.

“V České republice už v listopadu obvykle přecházím do indooru, ale tady hrajeme venku více méně v plném proudu. Takže mě to posunulo hodně i v tom, že normálně nejsem zvyklá v tuto dobu hrát venku na hřišti, ani hrát turnaje. To je pro mě nová zkušenost a je to super,” dodává Anna, která na golfovém hřišti tráví každou volnou chvíli. Pilná příprava už přinesla také ovoce, když mladá golfistka vyhrála oblastní turnaj a postoupila do kvalifikace na státní kolo. V tom se pak umístila čtvrtá. “Je pro mě teď důležité, aby o mně trenéři z univerzit věděli a viděli moje výsledky. Mohla by to být šance na sportovní stipendium na univerzitě,” nastínila plány Anna.

Anna na škole studuje nejen angličtinu a americkou historii, ale také biologii nebo španělštinu. I když jí kvůli sportu nezbývá příliš času na mimoškolní aktivity, rozhodla se alespoň připojit k Business a Investičnímu klubu. "Na začátku školního roku mi nabídli mnoho klubů a dalších sportů. Vybrala jsem si ty, které si myslím, že by mi mohly v budoucnu hodně pomoci," nechala se slyšet.

Adam českou školu kvůli sportu zanedbával

Stejně jako Anna, i student Adam, který studuje ve Spojených státech, se zapojil do školního hokejového týmu. Popisuje, že tréninky jsou harmonizovány s výukou, což mu umožňuje nedocházet na školu. Na rozdíl od situace v České republice, kde často chyběl kvůli hokeji. Adam zdůrazňuje, že americký vzdělávací systém mu poskytuje více prostoru pro kreativitu a dává studentům příležitost vyjádřit vlastní názory.

Podle průzkumu provedeného společností Response Now pro Education.cz vidí lidé největší výhody studia v zahraničí v zlepšení jazykových dovedností (64 %), získání cenných zkušeností (46 %), novém rozhledu a uplatnění (21 %) a získání samostatnosti (20 %). Oblíbenými destinacemi pro studium jsou Velká Británie (82 %), USA (48 %), Německo (48 %), Rakousko (42 %), Irsko (39 %), Kanada (35 %) a Španělsko (27 %).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram