Cookie Consent by Free Privacy Policy website

FINA zakáže účast transsexuálním plavkyním v elitních ženských soutěžích, pokud prošly mužskou pubertou

05. 07. 2022 - jan.sercl

Podle nového ustanovení je vyžadováno, aby veškeré transgender plavkyně, které se chtějí účastnit profesionálních soutěží, ukončily svůj přechod do 12 let. V opačném případě nemohou soutěžit v ženských kategoriích, patrně kvůli nespravedlivé výhodě nad soupeřkami.

FINA (Mezinárodní plavecká federace) bude také usilovat o zavedení otevřené kategorie na soutěžích pro plavce "bez ohledu na jejich pohlaví, zákonné pohlaví nebo genderovou identitu". „Přístup společnosti k vypracování této politiky byl komplexní, vědecky podložený a inkluzivní, a co je důležité, společnost FINA ve svém přístupu kladla důraz na spravedlivou hospodářskou soutěž," uvedl Brent Nowicki, výkonný ředitel řídícího orgánu společnosti.

Prezident FINA Husain Al-Musallam uvedl následující: „FINA vždy přivítá každého sportovce. Vytvoření otevřené kategorie bude znamenat, že každý bude mít možnost soutěžit na elitní úrovni. To tu ještě nebylo, takže FINA bude muset jít příkladem. Chci, aby se všichni sportovci cítili zahrnuti do toho, že mohou během tohoto procesu rozvíjet své myšlenky." Nová sportovní politika genderové inkluze byla schválena na mimořádném kongresu během probíhajícího mistrovství světa v Budapešti více než 70 procenty členských federací.

Toto opatření se ovšem setkalo i s velkou vlnou kritiky. Athlete Ally, skupina podporující LGBTQ+, která v únoru zorganizovala dopis na podporu transgenderové americké plavkyně Lia Thomas, označila novou politiku za "diskriminační, škodlivou, nevědeckou a neodpovídající zásadám MOV pro rok 2021". Lia Thomas je transgender plavkyně, která získala nejvyšší americký národní vysokoškolský titul, když zvítězila na trati 500 yardů volný způsob. Dříve plavala v mužské kategorii, od zahájení hormonální substituční léčby v roce 2019 překonává rekordy svého univerzitního plaveckého týmu.

Dr. Michael Joyner, fyziolog a přední odborník na lidskou výkonnost, situaci okomentoval takto: „Testosteron v období mužské puberty mění fyziologické determinanty lidské výkonnosti a vysvětluje rozdíly v lidské výkonnosti založené na pohlaví, které jsou považovány za jasně patrné ve věku 12 let. I v případě, že je testosteron potlačen, jeho účinky zvyšující výkonnost zůstanou zachovány."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram