Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Elektronické vaporizéry - jsou tak bezpečné, jak se tváří? Vědci varují

27. 09. 2022 - jan.sercl

Vědci varují před jednorázovými vape pery známými jako Elf Bars.

Jejich kritici se obávají, že jsou tyto produkty zdraví nebezpečné. Jednorázové vapky sice mohou často působit bezvýznamně; jsou levné, jednorázové a díky ovocným příchutím nemají uživatelé pocit, že by mohly nějak ublížit, píše deník Mirror. Dr. Gareth Nye, přednášející a výzkumný pracovník na univerzitě v Chesteru, s tím však nesouhlasí.

„Vědecké důkazy týkající se těchto výrobků jsou omezené, hlavně [co se týče] tekutiny používané k vapování, spíše než samotného vapovacího zařízení, protože se v posledních deseti letech stále mění," řekl pro deník. „Jelikož bylo prokázáno, že tekutina a kouř z e-cigaret obsahují nikotin a mnoho stejných škodlivých toxických a karcinogenních látek jako cigarety, lze předpokládat, že při používání e-cigaret existuje možnost podobných zdravotních účinků, které zahrnují dlouhodobé poškození kardiovaskulárního systému, poškození plic, rakovinu a další metabolické změny."

Přestože vapování a elektronické cigarety neobsahují dehet a oxid uhelnatý jako běžné cigarety, stále existují obavy z chemických látek, které uživatelé dostávají do svého těla. „Studie z roku 2018 ukázala, že uživatelé e-cigaret mají koncentrace kovů a těkavých chemických látek (toluenu, benzenu a disulfidu uhlíku) srovnatelné s kuřáky cigaret," uvedl doktor Nye. „Právě tyto chemické látky způsobují dlouhodobé poškození plic. Vaping způsobil nárůst kazivosti zubů, onemocnění zubů a ústní dutiny a vykazuje známky spojitosti s rakovinou ústní dutiny stejně jako kouření cigaret."

V těchto zařízeních se navíc vyskytují lithiové baterie, které je potřeba řádně třídit, což obrovské množství lidí nedělá a Elf Bary tak následně končí na skládkách. „Nemůžeme tyto materiály vyhodit. V případě klimatické nouze je to opravdu šílenství – lithium je jednou z věcí, které budou pohánět zelenou ekonomiku,“ řekl Mark Miodownik, profesor University of London. „Lithium je ve vašem notebooku, ve vašem mobilním telefonu, je v elektromobilech. Je to materiál, na který se absolutně spoléháme, pokud se chceme odklonit od fosilních paliv. Musíme se postarat o každý kousek lithia,“ dodává.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram