Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Dvojjazyčné mapy pomáhají ukrajinským dětem při výuce na českých školách

25. 05. 2022 - Redakce

Jak se ukrajinsky řekne vlajka či Jihomoravský kraj? Jen stěží by někdo z učitelského sboru v lednu letošního roku vážně přemýšlel nad tím, že by se mu tyto znalosti mohly hodit. Konflikt na Ukrajině ale vše změnil. Společnost Kartografie Praha proto vytvořila mapové výukové pomůcky pro české vzdělávací instituce, které se vypořádávají s nečekanou vlnou válečných uprchlíků z řad dětí a mládeže. Vybrané pomůcky mohou zájemci pořídit jak v tištěné podobě, tak si některé zdarma stáhnout v digitální formě. 

Výukové pomůcky naleznou uplatnění jak v čistě ukrajinských třídách, tak ve výukových skupinách smíšených. Jejich kompletní přehled naleznete na webových stránkách Kartografie.cz v záložce Pomáháme Ukrajině. Dle informací od autorů byly navrženy tak, aby vznikly především rychle a školám tak pomohly co nejdříve. Bez ohledu na to, jak dlouho děti z Ukrajiny na zdejších školách zůstanou.  

Soubor map pro školy i veřejnost

Pilířem nabídky je česko-ukrajinský atlas vycházející z žákovské předlohy téhož vydavatele. Obsahuje politické a fyzické mapy světa a Evropy, mapu Česka i Ukrajiny a nechybí ani státní vlajky napříč celým světem, vše vždy v české a ukrajinské verzi. 

Právě dvojjazyčnost pomůcek může zjednodušit práci lektorů a pedagogů, kteří nemusí zpracovávat překlady vykládaných pojmů a mohou paralelně využívat obě verze map. Atlas i mapy díky tomu poslouží nejen k procvičení zeměpisu, ale i ke zlepšení jazykové vybavenosti žáků. 

Ukrajina po ruce

Znalost rodné země je pro ukrajinské děti klíčová. Nakladatelství proto připravilo mapu Ukrajiny hned ve dvou verzích. Oboustrannou nástěnnou mohou učitelé využít nejen při výuce, ale také jako součást trvalé výzdoby třídy, aby se ukrajinské děti cítily v Česku co nejlépe. Příruční alternativa najde uplatnění především při práci ve školní lavici či domácnostech. Na mapě jsou přehledně vyobrazeny např. administrativní hranice, základní celky z fyzické geografie a významná dopravní infrastruktura.

Interaktivním tabulím na míru

Pokud upřednostňují učitelé práci na interaktivní tabuli, určitě ocení možnost stáhnout si mapy Česka a Evropy k prohlížení ve formátu .pdf. Využití najdou také při práci na počítačích či tabletech, ať už ve škole či při domácí přípravě. Stejně jako například obrysové mapy regionů celého světa či mapy ze starších vydání školních atlasů si mohou vyučující i jejich žáci tyto mapy zdarma pořídit na portálu pro školy ŠkolníMapy.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram