Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Dům na Kozině se stal vítězem 7. ročníku Českých cen za architekturu

15. 11. 2022 - Vincenc Novák

8. listopadu byly ve Foru Karlín vyhlášeny výsledky již 7. ročníku Českých cen za architekturu. Vítězem hlavní ceny se stali Jiří a Barbora Weinzettlovi z Atelieru 111 architekti za projekt Domu na Kozině v jihočeských Trhových Svinech.

Jiří a Barbora Weinzettlovi si hlavní cenu odnesli za unikátní propojení dvou sousedních vesnických domů, díky kterému došlo k vytvoření velkého obytného celku. Porota projekt označila jako „výjimečný architektonický počin,“ který lze považovat za „implicitní manifest podtrhující bohatý potenciál specifické pozornosti věnované vztahu města a venkova a rehabilitaci stávajícího zastavěného prostředí.“

Projekt Domu na Kozině mimo jiné výborně zapadá do okolní vesnické zástavby, kterou nijak nenarušuje. Porota také ocenila, že při rekonstrukci došlo k minimální izolaci původních zdí a byla zachována jejich původní struktura. Díky tomu lze podle porotců hovořit o skutečné udržitelnosti.

Držitelem čestného ocenění Finalista České ceny za architekturu se staly kromě Domu na Kozině ještě 4 další projekty. Jedná se kupř. o soubor pěti abstraktních vyhlídkových konstrukcí na hřebeni kopce Stráž nad Rokytnicí nad Jizerou s názvem Hlídka na Stráži. Jeho architekty jsou Jan Mach a Jan Vondrák z ateliéru Mjölk architekti.

Mezi finalisty se probojoval také projekt s názvem Knihovna IGI Vratislavice, v rámci něhož došlo k přeměně budovy bývalé fary na nový městský komunitní prostor. Porota ocenila, že se jedná o zástavbu, která "skutečně slouží obyvatelům".

Finalistou je také Marek Tichý z ateliéru Tak Architects za projekt Palác elektrických podniků - rekonstrukce a konverze či dílo Pavilon z pera kanceláře A8000. Jeho autory jsou Martin Krupauer, Pavel Kvintus, Daniel Jeništa a Petr Hornát.

Čestné uznání pak porota udělila projektu Sportovní hala / tělocvična ZŠ Nový Hrozenkov, který je dílem Janice Šipulové a Martina Sládka. Porota ocenila „přínos pro místní komunitu a zvláštní nasazení architektů při vytváření veřejných staveb, které sbližují lidi a poskytují společný prostor pro ocenění jedinečných kvalit jejich města a okolní krajiny.

České ceny za architekturu každoročně vyhlašuje Česká komora architektů. Cílem jejich pořádání je prezentace kvalitní architektonické produkce nejen odborné a laické veřejnosti, ale i zástupcům státní správy a samosprávy.

Zdroj obrázku: Obrázek uživatele Pexels ze služby Pixabay.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram