Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Dopravní podnik začíná měnit barvy tramvají

11. 02. 2022 - Daniel Kapek

Nejen Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) provozuje vozidla v novém nátěru PID. Nové barvy mají například autobusy Arriva mezi Prahou a Kladnem či minibusy v Polabí.

Nový vzhled vozidel Pražské integrované dopravy (PID) navrhlo studio superlative.works. Designéry jsou Petr Štěpán, Bohumil Vašák a Mikuláš Macháček. Nová podoba vozidel byla představena už předloni v září na prvním autobusu. První tramvaj v nových barvách PID vyjela do pražského provozu loni v květnu. Šlo ale jen o polep, který neodpovídá finální verzi grafického manuálu.

Od února je možné na pražských kolejích vidět další tramvaj v nových barvách. Vůz s evidenčním číslem 9158 je stejný typ tramvaje, nicméně je první ve finálním provedení.

První Tatra v nových barvách

Částečně nízkopodlažní tramvaj KT8D5.Rn2P vznikla modernizací starší KT8D5 z továrny ČKD Tatra Smíchov. Nejzásadnější změnou je nízkopodlažní střední článek a nová elektrická výzbroj. 

Dopravní podnik před lety koupil vyřazené „kachny“ z maďarského Miškovce. Tramvaje rekonstruoval na verzi Rn2P. Tyto tramvaje jsou již běžně nasazovány do provozu s původním nátěrem, proto se při běžné periodické opravě převléká do nových barev vůz 9079, který Pražany vozí již několik let. 

Nový nátěr nejméně za deset let

Městský dopravce odhaduje změnu vzhledu autobusů na deset let. V případě kolejových vozidel na dobu ještě delší. Nová vozidla nejen pro dopravní podnik už jsou dodávána v novém laku.

Po sociálních sítích údajně kolují i fotografie elektrické jednotky 471 (známé jako CityElefant) v nových barvách. Podle ROPIDu vlak ještě není hotov, představen má být na přelomu února a března.Nespokojenost s návrhem 

Nové barvy PID vyvolaly bouřlivou diskuzi napříč veřejností i mezi dopravně zainteresovanými lidmi. Jeden z mnoha argumentů je fakt, že v síti PID už jednotný systém je (viz obrázek).

Podrobný rozbor problematiky nových barev PID naleznete zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram